Modřenec širolistý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Modřenec širolistý

alternativní popis obrázku chybí
Modřenec širolistý (Muscari botryoides)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: chřestovité (Asparagaceae)
Rod: modřenec (Muscari)
Binomické jméno
Muscari botryoides
(L.) Mill., 1768
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modřenec širolistý (Muscari botryoides (L.) Mill.) je druh jednoděložné rostliny z čeledi chřestovité (Asparagaceae). V minulosti byl řazen do čeledi hyacintovité (Hyacinthaceae), případně do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o asi 10–30 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemní cibulí, která je obalena bledě šedohnědou slupkou, dceřiné cibulky chybí. Listy jsou jen v přízemní růžici, přisedlé, nejčastěji 2-4 z jedné cibule, asi stejně dlouhé jako stvol. Čepele jsou široce čárkovité, víceméně ploché, asi 3–8 mm široké. Květy jsou v květenstvích, kterým je vrcholový hrozen, který obsahuje asi 12-20 květů, za květu je víceméně hustý, za plodu se prodlužuje. Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků, které jsou skoro po celé délce srostlé v baňkovitou okvětní trubku, jen nahoře jsou krátké ven vyhnuté cípy bílé barvy. Okvětní trubka je většinou světle modrá až světle modrofialová, někdy se v zahradách pěstují i albinotičtí jedinci. Květy jsou nevonné. Tyčinek je 6, nitky srostlé s okvětní trubkou. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, plodem je tobolka[1][2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Modřenec širolistý je přirozeně rozšířen v jižní Evropě a v jižní části střední Evropy, ale pěstovaný a zplanělý je i ledaskde jinde v Evropě i v Severní Americe [3].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste ve světlých listnatých lesích, ve vinicích a v lesních lemech od nížin po pahorkatiny teplejších oblastí. Na jižní Moravě je snad původní, v Čechách jen pěstovaný a zplanělý. Květe na jaře, v dubnu až v květnu[1].

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Hrouda L. (2002): Hyacinthaceae Batsch, in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 746-752
  2. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=242101783

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]