Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek obsahuje jména bez správné české transkripce.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně
vylepšíte . Inspiraci k vylepšení můžete hledat v radách na stránkách v kategorii
Transkripce , případně na
diskusní stránce článku.
Mistrovství světa ve veslování 1974 se konalo od 2. do 9. září 1974 na jezeře Rotsee ve švýcarském Luzernu . Na tomto místě se konalo již podruhé (konalo se zde historicky první mistrovství světa v roce 1962).
Toto mistrovství přineslo několik novinek. Poprvé se závodů účastnily ženy. Zároveň byly poprvé v programu závody veslařů lehkých vah. Počínaje tímto rokem se mistrovství začalo konat každoročně (do roku 1974 to bylo jen jednou za čtyři roky).
Veslařská regata je organizována Mezinárodní veslařskou federací . V neolympijských letech představuje mistrovství světa vyvrcholení mezinárodního veslařského kalendáře a v roce, jenž předchází olympijským hrám, představuje jejich hlavní kvalifikační událost. V olympijských letech pak program mistrovství zahrnuje pouze neolympijské disciplíny.
Muži závodili na trati o délce 2000 m, ženy na trati o délce 1000 m.
Disciplína
Zlato
Čas
Stříbro
Čas
Bronz
Čas
Skif M1x
Východní Německo Východní Německo Wolfgang Hönig
7:20,11
USA USA James Dietz
7:23,95
Sovětský svaz Sovětský svaz Nikolaj Dovgaň
7:24,74
Dvojskif M2x
Východní Německo Východní Německo Christof Kreuziger Hans-Ulrich Schmied
6:35,95
Norsko Norsko Alf John Hansen Frank Hansen
6:38,34
Spojené království Spojené království Christopher Baillieu Michael Hart
6:43,32
Párová čtyřka M4x
Východní Německo Východní Německo Joachim Dreifke Götz Draeger Rüdiger Reiche Jürgen Bertow
6:04,01
Sovětský svaz Sovětský svaz Mustafajev Kochel Jurij Jakimov Gennadij Koršikov
6:05,79
Československo Československo Filip Koudela Zdeněk Pecka Miroslav Laholík Jaroslav Hellebrand
6:08,12
Dvojka bez kormidelníka M2-
Východní Německo Východní Německo Bernd Landvoigt Jörg Landvoigt
6:59,09
Rumunská socialistická republika Rumunská socialistická republika Ilie Oanță Dumitru Grumezescu
7:03,99
Polsko Polsko Alfons Ślusarski Zbigniew Ślusarski
7:04,64
Dvojka s kormidelníkem M2+
Sovětský svaz Sovětský svaz Vladimir Ješinov Nikolaj Ivanov Alexandr Lukjanov (k)
7:21,90
Východní Německo Východní Německo Wolfgang Gunkel Jörg Lucke Klaus-Dieter Neubert (k)
7:27,86
Československo Československo Oldřich Svojanovský Pavel Svojanovský Vladimír Petříček (k)
7:29,93
Ctyřka bez kormidelníka M4-
Východní Německo Východní Německo Siegfried Brietzke Andreas Decker Stefan Semmler Wolfgang Mager
6:19,20
Sovětský svaz Sovětský svaz Raul Arnemann Nikolaj Kuzněcov Sergej Posdějev Anušavan Gasan-Džalalov
6:22,83
Západní Německo Západní Německo Peter van Roye Klaus Jäger Bernd Truschinski Reinhard Wendemuth
6:27,01
Čtyřka s kormidelníkem M4+
Východní Německo Východní Německo Andreas Schulz Rüdiger Kunze Ullrich Dießner Walter Dießner Wolfgang Groß (k)
6:26,38
Sovětský svaz Sovětský svaz Gennadij Moskovskij Alexander Pljuškin Vladimir Vasiljev Anatolij Němtyrjov Igor Rudakov (k)
6:27,34
Západní Německo Západní Německo Hans-Johann Färber Ralph Kubail Peter-Michael Kolbe Peter Niehusen Uwe Benter (k)
6:27,98
Osma M8+
USA USA Alan Shealy Hugh Stevenson Richard Cashin Mark Norelius John Everett Michael Vespoli Timothy Mickelson Kenneth Brown David Weinberg (k)
5:46,37
Spojené království Spojené království Frederick Smallbone John Yallop Timothy Crooks Hugh Matheson David Maxwell Jim Clark William Mason Leonard Robertson Patrick Sweeney (k)
5:47,49
Nový Zéland Nový Zéland Tony Hurt Danny Keane Lindsay Wilson Athol Earl Trevor Coker Alexander McLean David Rodger Ross Blomfield David Simmons (k)
5:47,84
Skif LV LM1x
USA USA William Belden
7:33,72
Nizozemsko Nizozemsko Harald Punt
7:36,80
Švýcarsko Švýcarsko Reto Wyss
7:36,96
Čtyřka bez kormidelníka LV LM4-
Austrálie Austrálie Campbell Johnstone Andrew Michelmore Geoffrey Rees Colin Smith
6:38,12
Nizozemsko Nizozemsko Los Hans Pieterman Jannes Bruyn Hans Lycklama
6:43,26
USA USA Andrew Washburn Barry Selick James Ehrmann Peter Huntsman
6:43,48
Osma LV LM8+
USA USA Matthew Baldino Joseph Gayner Ralph Nauman David Harman Eric Aserlind Richard Ewing Mick Feld Richard Grogan John Hartigan (k)
6:15,25
Nizozemsko Nizozemsko Cornelis Bos L. Burghgraef E. van der Snoek W. Mulder B. van Aken G. van der Werff Ch. Hoynck van Papendrecht H. Hommen M. van de Broek (k)
6:17,54
Západní Německo Západní Německo Uwe Barwig Wolfgang Fritsch Paul Lutz Julius Nick Lutz Kalmbacher Michael Speth Ekkehard Braun Wolfgang Gabler Willi Seyer (k)
6:17,54
Disciplína
Zlato
Čas
Stříbro
Čas
Bronz
Čas
Skif W1x
Východní Německo Východní Německo Christine Scheiblichová
3:46,52
Sovětský svaz Sovětský svaz Genovaitė Ramoškienė
3:52,38
Belgie Belgie Christine Wasterlainová
3:53,08
Dvojskif W2x
Sovětský svaz Sovětský svaz Jelena Antonovová Galina Jermolajevová
3:24,00
Západní Německo Západní Německo Astrid Hohlová Regine Adamová
3:26,43
Východní Německo Východní Německo Gisela Medefindtová Rita Schmidtová
3:28,78
Párová čtyřka s kormidelnicí W4x+
Východní Německo Východní Německo Roswietha Reichelová Ursula Wagnerová Jutta Lauová Sybille Tietzeová Liane Buhrová (k)
3:19,81
Rumunská socialistická republika Rumunská socialistická republika Ioana Tudoranová Elisabeta Lazărová Doina Bardasová Teodora Boicu Elena Giurcă (k)
3:21,92
Sovětský svaz Sovětský svaz Naděžda Šerbaková Natalia Gorodilovová Valentina Ivčenková Antonina Mariškinová Irina Mojsejenková (k)
3:22,64
Dvojka bez kormidelnice W2-
Rumunská socialistická republika Rumunská socialistická republika Marilena Ghita Cornelia Neascu
3:43,12
Východní Německo Východní Německo Renate Bänschová Bergit Heinzeová
3:45,18
Sovětský svaz Sovětský svaz Janina Čigovská Ruta Weinzergová
3:45,43
Čtyřka s kormidelnicí W4+
Východní Německo Východní Německo Rosel Nitscheová Angelika Noacková Renate Schlenzigová Sabine Dähneová Christa Karnathová (k)
3:28,99
Nizozemsko Nizozemsko Liesbeth de Bruinová Ingrid Munneke-Dusseldorp Maria Steenmanová Louise de Graaffová M. Kraayenhof (k)
3:31,19
Rumunská socialistická republika Rumunská socialistická republika Marlene Predescu Kabat Avram Chertic Aneta Matei (k)
3:32,71
Osma W8+
Východní Německo Východní Německo Henrietta Doblerová Helma Lehmannová Ilona Richterová Bianka Schwedeová Brigitte Ahrenholzová Irina Müllerová Gunhild Blankeová Doris Mosigová Sabine Brinckerová (k)
3:04,82
Sovětský svaz Sovětský svaz Nina Bistrovová Valentina Rubcovová Nina Abramovová Sofia Šurkalovová Valentina Jermakovová Sergejewa Věra Alexejevová Nina Filatovová Nina Frolovová (k)
3:05,05
Rumunská socialistická republika Rumunská socialistická republika Elena Oprea Florica Petcu Georgeta Militaru-Mașca Cristel Wienerová Aurelia Marinescu Luliana Balabanová Avram Chertic Aneta Matei (k)
3:08,31