Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu 2010

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu 2010
Země Spojené arabské emiráty

10. Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu 2010 se konalo v Dubaji od 15. do 19. prosince. Soutěž se pořádala v Dubai Sport Complexu pouze v plavání a na krátkém (25m) bazénu.

Dubaj byla zvolena o pouhý bod při hlasování FINA (11 ku 10) na úkor tureckého Istanbulu.

Mistrovství světa se zúčastnilo 153 států a nejúspěšnějším státem se staly Spojené státy americké se ziskem 25 medailí. Bylo zde pokořeno celkem 57 rekordů šampionátu a 4 světových rekordů. Nejlepšími plavci soutěže byli zvoleni Ryan Lochte (USA) a Španělka Mireia Belmonte García.

Ryan Lochte zde zaplaval první světové rekordy (200 a 400 polohový závod) po zákazu polyuretanových plavek. Také se stal prvním plavcem, který na krátkém světě získal sedm medailí (6 zlatých, jedna stříbrná).

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Mužské disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlato Stříbro Bronz
50 m volný způsob César Cielo Filho
 Brazílie Brazílie
20.51
CR,AM
Frédérick Bousquet
 Francie Francie
20.81 Josh Schneider
 USA Spojené státy americké
20.88
100 m volný způsob César Cielo Filho
 Brazílie Brazílie
45.74
CR,SA
Fabien Gilot
 Francie Francie
45.97 Nikita Lobintsev
 Rusko Rusko
46.35
200 m volný způsob Ryan Lochte
 USA Spojené státy americké
1:41.08
CR
Danila Izotov
 Rusko Rusko
1:41.70 Oussama Mellouli
 Tunisko Tunisko
1:42.02
400 m volný způsob Paul Biedermann
 Německo Německo
3:37.06 Nikita Lobintsev
 Rusko Rusko
3:37.84 Oussama Mellouli
 Tunisko Tunisko
3:38.17
1500 m volný způsob Oussama Mellouli
 Tunisko Tunisko
14:24.16 Mads Glæsner
 Dánsko Dánsko
14:29.52 Gergely Gyurta
 Maďarsko Maďarsko
14:31.47
50 m znak Stanislav Donets
 Rusko Rusko
22.93
CR
Sun Xiaolei
 Čína Čína
 and
Aschwin Wildeboer
 Španělsko Španělsko
23.13
100 m znak Stanislav Donets
 Rusko Rusko
49.07
CR
Camille Lacourt
 Francie Francie
49.80 Aschwin Wildeboer
 Španělsko Španělsko
50.04
200 m znak Ryan Lochte
 USA Spojené státy americké
1:46.68
CR
Tyler Clary
 USA Spojené státy americké
1:49.09 Markus Rogan
 Rakousko Rakousko
1:49.69
50 m prsa Felipe França da Silva
 Brazílie Brazílie
25.95
CR
Cameron van der Burgh
 Jihoafrická republika Jihoafrická republika
26.03 Aleksander Hetland
 Norsko Norsko
26.29
100 m prsa Cameron van der Burgh
 Jihoafrická republika Jihoafrická republika
56.80
CR
Fabio Scozzoli
 Itálie Itálie
57.13 Felipe França da Silva
 Brazílie Brazílie
57.39
200 m prsa Naoya Tomita
 Japonsko Japonsko
2:03.12
CR
Dániel Gyurta
 Maďarsko Maďarsko
2:03.47 Brenton Rickard
 Austrálie Austrálie
2:04.33
50 m motýlek Albert Subirats
 Venezuela Venezuela
22.40
CR
Andrii Govorov
 Ukrajina Ukrajina
22.43 Steffen Deibler
 Německo Německo
22.44
100 m motýlek Yevgeny Korotyshkin
 Rusko Rusko
50.23 Albert Subirats
 Venezuela Venezuela
50.24 Kaio Almeida
 Brazílie Brazílie
50.33
200 m motýlek Chad le Clos
 Jihoafrická republika Jihoafrická republika
1:51.56 Kaio Almeida
 Brazílie Brazílie
1:51.61 László Cseh
 Maďarsko Maďarsko
1:51.67
100 m polohový závod Ryan Lochte
 USA Spojené státy americké
50.86 Markus Deibler
 Německo Německo
51.69 Sergey Fesikov
 Rusko Rusko
51.81
200 m polohový závod Ryan Lochte
 USA Spojené státy americké
1:50.08
WR
Markus Rogan
 Rakousko Rakousko
1:52.90 Tyler Clary
 USA Spojené státy americké
1:53.56
400 m polohový závod Ryan Lochte
 USA Spojené státy americké
3:55.50
WR
Oussama Mellouli
 Tunisko Tunisko
3:57.40
Tyler Clary
 USA Spojené státy americké
3:57.56
4×100 m volný způsob Francie Francie
 Alain Bernard (46.78)
 Frédérick Bousquet (45.92)
 Fabien Gilot (45.75)
 Yannick Agnel (46.33)
3:04.78
CR
Rusko Russia
 Yevgeny Lagunov (46.68)
 Sergey Fesikov (45.87)
 Nikita Lobintsev (45.79)
 Danila Izotov (46.48)
3:04.82 Brazílie Brazil
 Nicholas Santos (47.33)
 César Cielo Filho (45.08)
 Marcelo Chierighini (47.02)
 Nicolas Oliveira (46.31)
3:05.74
4×200 m volný způsob Rusko Rusko
 Nikita Lobintsev (1:42.10)
 Danila Izotov (1:42.15)
 Evgeny Lagunov (1:42.32)
 Alexander Sukhorukov (1:42.47)
6:49.04
WR
USA USA
 Peter Vanderkaay (1:43.83)
 Ryan Lochte (1:40.48)
 Garrett Weber-Gale (1:42.89)
 Ricky Berens (1:42.38)
6:49.58 Francie France
 Yannick Agnel (1:41.95)
 Fabien Gilot (1:42.55)
 Clément Lefert (1:45.01)
 Jérémy Stravius (1:43.54)
6:53.05
4×100 m polohová štafeta USA Spojené státy americké
 Nick Thoman (49.88)
 Mike Alexandrov (56.52)
 Ryan Lochte (49.17)
 Garrett Weber-Gale (45.42)
3:20.99
CR
Rusko Rusko
 Stanislav Donets (48.95) CR
 Stanislav Lakhtyukhov (57.27)
 Evgeny Korotyshkin (49.39)
 Nikita Lobintsev (46.00)
3:21.61 Brazílie Brazílie
 Guilherme Guido (50.69)
 Felipe França da Silva (57.21)
 Kaio Almeida (50.09)
 César Cielo Filho (45.13)
3:23.12

Ženské disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlato Stříbro Bronz
50 m volný způsob Ranomi Kromowidjojová
 Nizozemsko Nizozemsko
23.37 Hinkelien Schreuder
 Nizozemsko Nizozemsko
23.81 Arianna Vanderpool-Wallace
 Bahamy Bahamy
24.04
100 m volný způsob Ranomi Kromowidjojová
 Nizozemsko Nizozemsko
51.45
CR
Femke Heemskerk
 Nizozemsko Nizozemsko
52.18 Natalie Coughlin
 USA Spojené státy americké
52.25
200 m volný způsob Camille Muffat
 Francie Francie
1:52.29
CR
Katie Hoffová
 USA Spojené státy americké
1:52.91 Kylie Palmer
 Austrálie Austrálie
1:52.96
400 m volný způsob Katie Hoffová
 USA Spojené státy americké
3:57.07
CR
Kylie Palmer
 Austrálie Austrálie
3:58.39 Federica Pellegriniová
 Itálie Itálie
3:59.52
800 m volný způsob Erika Villaécija García
 Španělsko Španělsko
8:11.61 Mireia Belmonte García
 Španělsko Španělsko
8:12.48 Kate Ziegler
 USA Spojené státy americké
8:12.84
50 m znak Zhao Jing
 Čína Čína
26.27
CR
Rachel Goh
 Austrálie Austrálie
26.54 Mercedes Peris
 Španělsko Španělsko
26.80
100 m znak Natalie Coughlin
 USA Spojené státy americké
56.08
CR
Zhao Jing
 Čína Čína
56.18 Gao Chang
 Čína Čína
56.21
200 m znak Alexianne Castel
 Francie Francie
2:01.67 Missy Franklinová
 USA Spojené státy americké
2:02.01 Zhou Yanxin
 Čína Čína
2:03.22
50 m prsa Rebecca Soni
 USA Spojené státy americké
29.83 Leiston Pickett
 Austrálie Austrálie
29.84 Zhao Jing
 Čína Čína
29.90
100 m prsa Rebecca Soni
 USA Španělsko
1:03.98
CR
Leisel Jonesová
 Austrálie Austrálie
1:04.26 Ji Liping
 Čína Čína
1:04.79
200 m prsa Rebecca Soni
 USA Spojené státy americké
2:16.39
CR
Sun Ye
 Čína Čína
2:18.09 Rikke Moeller-Pedersen
 Dánsko Dánsko
2:18.82
50 m motýlek Therese Alshammarová
 Švédsko Švédsko
24.87
CR
Felicity Galvez
 Austrálie Austrálie
24.90 Jeanette Ottesen
 Dánsko Dánsko
25.24
100 m motýlek Felicity Galvez
 Austrálie Austrálie
55.43
CR
Therese Alshammarová
 Švédsko Švédsko
55.73 Dana Vollmer
 USA Spojené státy americké
56.25
200 m motýlek Mireia Belmonte García
 Španělsko Španělsko
2:03.59
CR
Jemma Lowe
 Spojené království Velká Británie
2:03.94 Petra Granlund
 Švédsko Švédsko
2:04.38
100 m polohový závod Ariana Kukors
 USA Španělsko
58.95 Kotuku Ngawati
 Austrálie Austrálie
59.27 Hinkelien Schreuder
 Nizozemsko Nizozemsko
59.53
200 m polohový závod Mireia Belmonte García
 Španělsko Španělsko
2:05.73
CR
Ye Shiwen
 Čína Čína
2:05.94 Ariana Kukors
 USA Spojené státy americké
2:06.09
400 m polohový závod Mireia Belmonte García
 Španělsko Španělsko
4:24.21
CR
Ye Shiwen
 Čína Čína
4:24.55 Li Xuanxu
 Čína Čína
4:29.05
4×100 m volný způsob Nizozemsko Nizozemsko
 Femke Heemskerk (52.33)
 Inge Dekker (52.47)
 Hinkelien Schreuder (52.32)
 Ranomi Kromowidjojová (51.42)
3:28.54
CR
USA Spojené státy americké
 Natalie Coughlin (51.88)
 Katie Hoffová (52.79)
 Jessica Hardy (53.03)
 Dana Vollmer (51.64)
3:29.34 Čína Čína
 Tang Yi (52.27)
 Zhu Qianwei (52.60)
 Pang Jiaying (52.94)
 Li Zhesi (52.00)
3:29.81
4×200 m volný způsob Čína Čína
 Chen Qian (1:54.73)
 Tang Yi (1:53.54)
 Liu Jing (1:53.59)
 Zhu Qianwei (1:54.08)
7:35.94
WR
Austrálie Austrálie
 Blair Evans (1:54.87)
 Jade Neilsen (1:54.87)
 Kelly Stubbins (1:55.41)
 Kylie Palmer (1:52.42)
7:37.57 Francie France
 Camille Muffat (1:53.17) CR
 Coralie Balmy (1:53.71)
 Mylène Lazare (1:56.24)
 Ophélie Etienne (1:55.21)
7:38.33
4×100 m polohová štafeta Čína Čína
 Zhao Jing (56.52)
 Zhao Jin (1:04.20)
 Liou C'-ke (55.80)
 Tang Yi (51.77)
3:48.29
CR
USA Spojené státy americké
 Natalie Coughlin (56.83)
 Rebecca Soni (1:03.73)
 Dana Vollmer (55.62)
 Jessica Hardy (52.18)
3:48.36 Austrálie Austrálie
 Rachel Goh (57.39)
 Leisel Jonesová (1:03.76)
 Felicity Galvez (55.56)
 Marieke Guehrer (52.17)
3:48.88

Medailové pořadí[editovat | editovat zdroj]

pořadí stát zlaté stříbrné bronzové celkem
1. USASpojené státy americké 12 6 7 25
2. RuskoRusko 4 4 2 10
3. ŠpanělskoŠpanělsko 4 2 2 8
4. ČínaČína 3 5 6 14
5. FrancieFrancie 3 3 2 8
6. NizozemskoNizozemsko 3 2 1 6
7. BrazílieBrazílie 3 1 4 8
8. Jihoafrická republikaJihoafrická republika 2 1 0 3
9. AustrálieAustrálie 1 7 3 11
10. TuniskoTunisko 1 1 2 4
11. NěmeckoNěmecko 1 1 1 3
ŠvédskoŠvédsko 1 1 1 3
13. VenezuelaVenezuela 1 1 0 2
14. JaponskoJaponsko 1 0 0 1
15. DánskoDánsko 0 1 2 3
MaďarskoMaďarsko 0 1 2 3
17. RakouskoRakousko 0 1 1 2
ItálieItálie 0 1 1 2
19. Spojené královstvíVelká Británie 0 1 0 1
UkrajinaUkrajina 0 1 0 1
21. BahamyBahamy 0 0 1 1
NorskoNorsko 0 0 1 1
Celkem 40 41 39 120

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Rekordy[editovat | editovat zdroj]

Rekordy naleznete na 2010 FINA World Swimming Championships (25m) – Records (anglicky) na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tato stránka je upraveným překladem 2010 FINA World Swimming Championships (25m) na anglické Wikipedii.