Milešovský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milešovský potok
Milešovský potok v Milešově
Milešovský potok v Milešově
Základní informace
Délka toku 14,5 km
Plocha povodí 40,468 km²
Průměrný průtok 0,21 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-13-05-0100
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký krajMilešov, Velemín, Malé Žernoseky)
Úmoří, povodí
Severní moře, Labe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milešovský potok (německy Milleschauer Bach) pramení nad Vojenským rybníkem mezi vrchy PařezBukový vrchCHKO České středohoří. V Malých Žernosekách, se pak vlévá zleva do Labe.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Potok pramení jižně od Vojenského rybníka pod vrchem Bukový (679 m n. m.) v Českém středohoří. Z rybníka dále teče severovýchodním směrem a pod Milešovkou se stáčí k jihovýchodu až do Milešova. Zde se do něho vlévá několik menších potůčků z obou stran. Protéká Milešovem, kde se do něho v osadě Mlýnce vlévá Pálečský potok. Pod Mlýnci se nachází dva rybníky, které dříve sloužily Lučskému mlýnu, nalézajícímu se pod silnicí vedoucí z Milešova do Velemína.

Dále potok pokračuje na východ obklopen vodomilnou vegetací až do obce Velemín. Před obcí se do něj zleva vlévá jeden menší potok. Ve východní části Velemína se do něj vlévá zleva Luční potok a následně zprava potok pramenící ve vsi Březno. Zde již potok teče Opárenským údolím obklopeným lesy. Nad obcí Oparno se do něj vlévá další potok zleva. Pod samým Oparnem se nachází bývalý Černý a Císařský mlýn. Před soutokem s řekou Labe protéká Malými Žernoseky, kde bývá pro závlahu zahrádkářů v letních měsících využíván tzv. Malý potok, odvádějící menší část vody z Milešovského potoka, zakončený rybníčkem. Průměrný roční průtok v Malých Žernosekách se pohybuje okolo 0,21 m³/s.[1] Významného průtoku dosáhl 5. června 2000 po krátké podvečerní přívalové bouři s krupobitím, kdy jeho hladina v Malých Žernosekách dosáhla výšky 3 m a průtoku přibližně 100 m³/s.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VLČEK, Vladimír. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 176. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]