Opárenské údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cyklistická trasa v Opárenském údolí

Opárenské údolí je říční údolí Milešovského potoka v úseku od Velemína po Malé Žernoseky o délce asi pěti kilometrů. Hloubka údolí dosahuje 50 až 100 m. Podél potoka vede cesta s turistickým značením (žlutá, zelená a modrá) včetně naučné stezky Lovoš a cyklostezky 25. U vsi Oparno se na ostrohu nad údolím tyčí zřícenina hradu Opárno.

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Nad potokem vede železniční trať Lovosice - Teplice v Čechách, na které je zde zastávka Oparno. Příslušný úsek trati je však od poškození sesuvem půdy roku 2013 na neurčito vyloučen z provozu; náhradní autobusová doprava je vedena mimo údolí (údolím nevede silnice) a zajíždí jen na okraj vsi Oparno.

Most[editovat | editovat zdroj]

Stavba dálničního mostu přes Opárenské údolí

Přes údolí nedaleko Velemína vede most dálnice D8 protínající České středohoří. Má železobetonový oblouk o rozponu 135 metrů se spolupůsobící předpjatou deskovou mostovkou, která je 30 metrů nad údolím. Délka přemostění je 275 metrů. Stavba probíhala metodou letmé betonáže pomocí vyvěšování částí oblouku zpětnými závěsy bez potřeby stavební činnosti v údolí - bez skruží, lešení a montážních podpěr. Toto řešení citelně prodražilo výstavbu a jeho přínos pro ochranu přírody je zpochybňován.

Opárenský mlýn[editovat | editovat zdroj]

Stavba mlýna pochází z období před rokem 1649. V roce 2008 jej získala Asociace TOM (ATOM) od Fondu dětí a mládeže, z Evropské unie získala prostředky na jeho renovaci (Program Cíl 3 Česko-Sasko) a 11. června 2011 byl objekt za účasti mnoha významných hostů předán do užívání.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (za). Slavnost v Opárenském údolí. Turista. 2011, roč. 123, čís. 7, s. 59. ISSN 0139-5467.