Mezi orlem a hadem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mezi orlem a hadem (1989) je dobrodružný román pro mládež od českého spisovatele Josefa Voláka. Autor v něm spojil své dvě již dříve vydané knihy Divokým Alajem (1985) a Tajemství Uzun-Guru (1988).

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Román líčí příběhy dvou mladých přátel, Kirgize Zachira a Čecha Petra, kteří o prázdninách cestují s přírodovědeckou karavanou nejprve středoasijským pohořím Alaj a posléze západním Ťan-šanem. Tato hlavní dějová linie je doplněna řadou napínavých příběhů o vyznavačích ďábla jezídech nebo o bojích sovětských pohraničníků s protisovětskými horskými bandity (basmači) ve 20. letech. Tyto příběhy si vyprávějí členové výpravy v době odpočinku.

Petr si klade za cíl vyfotografovat, případně chytit, vzácného motýla jasoně Parnassius charltonius v jeho přirozeném vysokohorském prostředí a napsat o něm odborný článek. Ve snaze splnit svůj záměr se vydá sám do hor a zabloudí. Prožije pak mnoho nebezpečných příhod: zažije zemětřesení a málem se utopí v horském potoce, ze kterého jej zachrání dívka Nazira, do které se zamiluje. Střetne se s medvědem a pomůže Naziře zachránit jejího dědečka, který se při zemětřesení zraní. Objeví také starou opuštěnou skrýš basmačů. Nazira pak Zachira a Petra doprovází na další cestě, na které se všichni seznámí se snahou sovětské vlády chránit vzácná zvířata, například orly nebo sněžné levharty. Nakonec se Petrovi podaří vzácného motýla objevit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]