Metin2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Metin2
VydavatelGameforge
PlatformaMicrosoft Windows
Datum vydání2006
ŽánrMMORPG
Herní módvideohra pro více hráčů
KlasifikacePEGI 12 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metin2 je MMORPG hra, kterou vyvinula a stále vyvíjí společnost Ymir Entertainment. Hra byla uvedena na trh koncem roku 2004 v Asii a v Číně. V dalších zemích ji pak vydávaly různé společnosti v:

Další verze hry pak existují v různých asijských jazycích.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Kdysi dávno byla jedna jediná říše, která existovala po celém kontinentu. Země klidu a míru, kde neexistovaly války a nemoci. Lidé tu žili šťastní a v harmonickém soužití.

Jejich osud se však začal měnit, když z nebe spadl obrovský kámen; kámen známý jako Metin. Ten začal měnit zvířata v příšery. Jeho samotná přítomnost vytvářela smrtelné nemoci, které se šířily po celém světě. Nevinní lidé trpěli stejně jako ti, kteří byli zabiti zvířaty, nebo zemřeli na následky nemoci. Někteří z nich později ožili jako nemrtví. Nemrtví působili zkázu a chaos, který se zdál být nekonečným. Vznikla tím pohroma, která neměla konce a žádného východiska. Nakonec se jediné impérium rozpadlo na tři různá království, kde všichni bojují za vlastní přežití. Od tohoto velkého dne se k sobě tyto království chovají jako nepřátelé.

Pád kamene Metin byl však jen začátek toho, co mělo teprve přijít. Menší kameny padaly čas od času stále a všechna tři království žila ve strachu. Nikdo by se odvážil přiblížit ke kamenům Metin, protože ty nejděsivější stvůry byly vždy poblíž. Lidé si však uvědomili, že síla kamenu Metin rostla a cítili obrovskou ztrátu energie, která mizela z celého jejich světa.

Začali věřit, že to způsobuje Dračí bůh, který se v zemi objevil a lidé doufali, že on by mohl být tím, kdo obnoví jejich zemi a dovede je znovu ke klidu a míru…

Výbava[editovat | editovat zdroj]

Každý hráč má vlastní výbavu, jež je vylepšována po tzv. úrovních. Do úrovně +4 stačí za vylepšení zaplatit několika yangy (herní měna), pro vyšší úrovně budete potřebovat i různé suroviny, které se dají získat např. zabíjením nepřátel, předměty nižší než lvl 25 lze zlepšovat bez předmětů až do +6. Nejvyšší úrovní je obvykle +9, některé předměty však lze z +9 povýšit ještě na tzv. epickou úroveň.

Výbavu dokáže vylepšit kovář, který se nachází v hlavním městě hráčovy říše, a specialisté sídlící v instanci nazvané Věž démonů. Věž je však obsazena silnými nepřáteli, proto se tato lokace otevírá až po dosažení 40. levelu.[1] Při každém výstupu do 6. patra věže se však objeví pouze jeden ze specialistů (klenotník, zbrojíř, nebo platnéř). Specialista vylepší pouze jednu věc, nepotřebuje k tomu ale žádné suroviny.[1]

Dále lze výbavu vylepšovat pomocí Požehnaných pergamenů. Zde se za vylepšení vždy platí surovinami, v případě neúspěchu však hráč o daný předmět nepřijde, pouze klesne jeho kvalita o jednu úroveň.

Ovšem Pergameny nejsou jediné věci, kterými se dá zlepšovat bez použití kováře; existují ještě Pergamen Válečníka, Pergamen Draka, Příručka Kováře a Magický kámen (Dříve byly jen na privátních serverech, nyní existují i na oficiálním serveru avšak je možné ho získat jen v Item Shopu).

 • Pergamen válečníka je speciálním předmětem, jenž se vyrábí za pomoci požehnaného pergamenu a magické měděné rudy, která se získává většinou z Item shopu. Tento předmět zlepší každé věci z +0 do +4 se stoprocentní šancí, ale na +5 a vyšší je již nefunkční.
 • Pergamen Draka je druhým speciálním předmětem, jenž se vyrábí za pomoci požehnaného pergamenu a magické železné rudy, která se získává většinou z Item shopu. Pergamen Draka má úplně stejnou vlastnost jako požehnaný pergamen s tím rozdílem, že šance na zlepšení je zvýšena o 10 %.
 • Příručka kováře je třetím speciálním předmětem, jenž se vyrábí za pomoci požehnaného pergamenu a kamene kováře, který se získává většinou z Item shopu. Příručka kováře má vyšší šanci než jakýkoliv pergamen (vyjma pergamenu válečníka) z oficiální hry na úspěch, ale i přesto může neuspět, v tomto případě se kvalita sníží o jednu úroveň.
 • Magický kámen je čtvrtým speciálním předmětem, jenž se vyskytuje jen na privátních serverech a na oficiálním serveru v Item Shopu, Magický kámen je nejlepší předmět, se kterým se zlepšují předměty jiné, má poměrně vysokou šanci na úspěch a v případě neúspěchu se předmět nerozbije ani se nesníží o 1 úroveň.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hráči si mohou zvolit jedno z pěti povolání: Válečník, Ninja, Šaman, Sura nebo Lycan (vlkodlak). Případně v ženské variantě: Válečnice, Ninja, Šamanka a Sura. Každé povolání má ještě další dvě specializace (kromě lykana který má pouze jedno) , mezi kterými si hráč může vybrat při dosáhnutí určité herní úrovně.

Od páté úrovně si hráči můžou vybrat kouzla. Válečník má na výběr mezi mentálním útokem (kam patří: Dupnutí, Průraz, Rána mečem, Prudká rána, Silné tělo) a tělesným útokem (Trojcestný střih, Pádit, Smršť meče, Aura meče a Bojové zuření). Ninja má na výběr mezi útoky na dálku (Ohnivý šíp, Otrávený šíp, Smršť šípů, Opakované výstřely a Našlapování polehoučku) a kouzla na blízko (Jedovatý oblak, Léčka, Víření kordů, Bleskový útok a Zamaskování). Šaman si může vybrat mezi dračí mocí (Létající Talisman, Požehnání, Střílení na draky, Pomoc draka, Řev draků a Zrcadlit) a léčením (Běžet, Bleskový vrh, Útok+, Bleskový dráp, Ošetřit a Zaříkat blesk). A Sura si může vybrat mezi černou magií (Duch plamene, Rána plameny, Temná rána, Rána ducha, Temná ochrana a Tmavý kámen) a magickými zbraněmi (Drači vír, Strach, Začarované brnění, Rána prstem, Začarovaná čepel a Zrušit kouzlo).

Všechny dovednosti mají své úrovně. Jde o úrovně 1–20 a M (mistrovská), G (velmistrovská) a P (perfektní). Úrovní G a P lze dosáhnout jen pomocí speciálních předmětů:

 • M1 až M10 – knihy schopností; tento trénink se dá ulehčit Pergameny exorcismu, díky kterým není třeba čekat na další čtení obvyklých 24 hodin, a také soustředěným čtením, jež zvyšují šanci na úspěšné čtení 2,5×,
 • G1 až G10 – kameny duše (maximálně 36 kamenů do stupně P; tento trénink se dá ulehčit Pergameny exorcismu, díky kterým není třeba čekat na další čtení 12 hodin).

Pohyb[editovat | editovat zdroj]

V Metin2 je možné ovládat pohyb postavy pomocí myši a klávesnice (šipky a WASD, nebo WQE). Kliknutí levým tlačítkem myši (nebo mezerníku) se používá k označení skupiny nebo cíle a k útoku na nepřátele. Hru lze nakonfigurovat tak, aby útok probíhal ručně nebo automaticky.

Hráč vs. hráč (PvP)[editovat | editovat zdroj]

PvP je v Metin2 k dispozici, když postava dosáhne patnácté úrovně. Existují tři způsoby, jak bojovat s ostatními hráči. První je vyzvat hráče k souboji pravým kliknutím na požadovaného soupeře a zvolením možnosti "Souboj". To je nejčastější způsob a v případě smrti nejsou ztraceny žádné zkušenostní body. Druhý způsob je bojovat s hráči z jiného království. Tento způsob nevyžaduje výzvu k souboji, jelikož jiné království je automaticky považováno za nepřátelské. Třetí způsob je aktivovat možnost "Volný" v menu hry. To umožňuje hráči útok na kohokoliv bez rozdílu království a bez potřeby souhlasu s výzvou k souboji. Znamená to ale i to, že i hráč může být kýmkoliv napaden. V tomto režimu boje může hráč přijít o body hodnosti. Pokud hráč ztratí příliš mnoho bodů hodnosti, změní se jeho titul na "Krutý", bude mít negativní body, což vede k nižší šanci získat předmět ze zabitých nestvůr a k nedůvěře ostatních hráčů. Hráči s pozitivní hodností pak mohou takovéhoto "krutého" hráče libovolně napadnout (pomocí nastavení "Nepřátelský" v menu hry). Na úrovni 50 nebo vyšší mají hráči s titulem "Krutý" jistou šanci, že v případě zabití od jiného hráče upustí libovolný předmět z inventáře.

Body hodnosti:

 • 12 000 až 20 000 – Rytířský
 • 8 000 až 12 000 – Vznešený
 • 4 000 až 8 000 – Dobrý
 • 1 000 až 4 000 – Přátelský
 • 0 až 1 000 – Neutrální (žádná hodnost)
 • −1 až −4 000 – Agresivní
 • −4 000 až −8 000 – Úskočný
 • −8 000 až −12 000 – Zlomyslný
 • −12 000 až −20 000 – Krutý

Pokud jsou body v záporu, nabíhají rychleji. Rychlost růstu bodů hodnosti lze zvýšit nošením předmětů Symbol moudrého císaře a Rukavice moudrého císaře. Také lze zvýšit body hodnosti předměty Fazole zen (+500 bodů, funkční pouze v negativní hodnosti) nebo Plod života (+2000 bodů).

Servery[editovat | editovat zdroj]

Kromě klasických oficiálních serverů, kde se rychlosti přibývání zkušeností a získávání vybavení pohybují na hodnotě 1× (nejpomalejší), je možné hru hrát i na privátních serverech. Tyto servery nejsou oficiálními a tudíž není zajištěna plná technická podpora.

Privátní servery se dělí na:

 • Hamachi servery (je nutno stáhnout speciální program Hamachi a připojit se do sítě serveru),
 • Locale servery (které fungují podobně jako oficiální servery založené na dedikovaném serveru).

Event[editovat | editovat zdroj]

Event je pro hráče bonus od správců serveru. Buďto za odměnu, nebo pro oživení atmosféry ve hře. Většinou se jedná o malé eventy, kdy moderátor hry shodí pár metinů a pustí na hráče nestvůry a bossy. Ale někdy jsou i eventy velké, které jsou hlášené dopředu na fóru hry. Jedná se většinou o event, kterého se účastní všechny říše. Jako Event se dá počítat třeba velikonoční zajíček nebo DM kupony, které se dají koupit za reálnou měnu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Metin2 na anglické Wikipedii.

 1. a b Věž démonů [wiki]. Příprava vydání různí Metin2wikipedisté. Metin 2 Encyklopedie, 2010-04-16, rev. 2010-12-06 [cit. 2011-06-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]