Zbrojíř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šavle britského majora Jacka Churchilla z druhé světové války.

Zbrojíř byl řemeslník vyrábějící zbraně. Jedná se o specializaci kováře, která se jako samostatná objevuje až ve středověku. Na rozdíl od kováře, který pracuje jen s ocelí (případně dalšími kovy), tak zbrojíř ovládá i práci se dřevem, nebo kúží. Zbraně je totiž často nutné osadit, nebo vytvořit rukojeti, či násady.

Následně došlo k další specializaci:

Zbrojíř je dle zákona 119/2002 Sb. v platném znění osoba, která v rámci svého pracovního zařazení zabezpečuje plnění povinností při přechovávání, skladování nebo používání zbraní nebo střeliva, a která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny. V době, kdy zbrojíř nemůže vykonávat svou funkci, přebírá jeho povinnosti uvedené v § 40 odst. 1. zákona o zbraních odpovědný zástupce fyzické osoby, byl-li ustanoven, anebo odpovědný zástupce nebo člen statutárního orgánu právnické osoby.

Etymologický význam[editovat | editovat zdroj]

Zbrojíř nevyráběl zbroje, jak může název navozovat. Touto činností se zabývali brníř (vyrábějící brnění), nebo platnéř (kovající plátové zbroje). Ozbrojit se obdobně neznamená obléci se do zbroje, ale vzít si zbraň. Zbrojíř tím, že vyráběl zbraně, umožňoval zbrojení.