Meteor Crater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Meteor Crater
Největší nalezený fragment meteoritu, který vytvořil Meteor Crater, vystavený v turistickém centru Meteor Crater, Flagstaff, Arizona

Meteor Crater (též Barringerův kráter, anglicky Barringer Crater) je impaktní kráter v USA v Coconino County v Arizoně. Leží asi 55 kilometrů východně od města Flagstaff v poušti Painted Desert.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kráter má průměr asi 1200 metrů a tvar široké ploché mísy. Jeho okraje částečně vystupují nad úroveň okolního terénu. Vznikl v období pleistocénu před přibližně 50 tisíci lety dopadem meteoritu, který měřil okolo 50 metrů a vážil cca. 300 tisíc tun. Při nárazu rychlostí asi 65 tisíc km/h se téměř celý vypařil a uvolnil energii cca. 20 megatun TNT. Úlomky tělesa obsahující nikl a železo se rozptýlily po okolí.

Vznik kráteru[editovat | editovat zdroj]

Původ kráteru byl dlouho obestřen tajemstvím. Teorii dopadu vesmírného tělesa jako první vyslovil v roce 1902 důlní inženýr Daniel Barringer, který v kráteru marně pátral po zbytcích tělesa. Potvrzena však byla o mnoho desetiletí později, když geologové Eugene Shoemaker, Edward Chao a Daniel Milton objevili na místě dopadu minerály coesit a stišovit, které mohou vzniknout pouze za velmi vysokých teplot a vysokého tlaku. Shoemaker také upozornil na podobnost kráteru s krátery na místě pokusů s atomovými bombami v Nevadě. Zbytky vesmírného tělesa nebyly nalezeny zjevně proto, že se po dopadu většina hmoty meteoritu vypařila.


Panorama kráteru, na úbočích zřetelné vrstvy původních hornin
Panorama kráteru, na úbočích zřetelné vrstvy původních hornin

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 35°1′38″ s. š., 111°1′21″ z. d.