Eugene Merle Shoemaker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eugene Shoemaker

Eugene Merle Shoemaker (28. dubna 1928 Los Angeles - 18. července 1997 Alice Springs) byl americký astronom a geolog.

Vzděláním byl geolog, k astronomii se dostal přes kosmický výzkum Měsíce. Podílel se na přípravě programu měsíčních sond Ranger, Surveyor a Clementine. Během programu Apollo byl vedoucím týmu geologů. Od roku 1972 se věnoval pozorování komet. Během 22 let objevil 47 komet a řadu planetek. Se svojí ženou Carolyn a astronomem Davidem Levym objevil Shoemaker kometu Shoemaker-Levy 9, která roku 1994 zanikla při srážce s Jupiterem.

Zabýval se také výzkumem meteoritů na něž se stal uznávaným odborníkem. K jeho nejvýznamnějším výsledkům patří důkaz, že útvar Meteor Crater v poušti v Arizoně je meteorického původu. Spolu s Edward Chaem a Danielem Miltonem zde nalezl minerály stishovit a coesit, které mohou vzniknout jedině za extrémně vysokého tlaku a teploty. Shoemaker také vyzdvihl na podporu svého tvrzení podobnost prohlubně s krátery vytvořenými při pokusech s atomovými bombami v Nevadě.

Zemřel 18. července 1997 při autonehodě v Austrálii. Část popela z jeho ostatků dopravila sonda Lunar Prospector na Měsíc. Shoemaker se tak stal prvním člověkem pochovaným na Měsíci.[1] Na počest tohoto významného amerického astronoma byla 14. března 2000 sonda NEAR, zkoumající planetku (433) Eros z její oběžné dráhy, přejmenována na NEAR Shoemaker.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Američané plánují pohřby na Měsíci [online]. [cit. 2008-03-31]. Dostupné online. (česky) 
  2. Asteroid Mission Extended: NEAR to Collect More Data [online]. Space.com, [cit. 2009-02-01]. Dostupné online. (anglicky)