Metagramotnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Celosvětová gramotnost - 2014

Metagramotnost (angl. metaliteracy) je schopnost hodnotit informace z hlediska jejich objektivity, spolehlivosti a  důvěryhodnosti a zároveň dovednost používat tyto informace v kontextu vytváření a sdílení znalostí.[1] Tato dovednost je užitečná hlavně v souvislosti s používáním internetu a sociálních sítí. Metagramotnost se využívá ve vzdělávání, jejím cílem je, aby se z lidí stali informovaní spotřebitelé a odpovědní producenti informací v  různých sociálních komunitách.[2]

Definice a použití[editovat | editovat zdroj]

Metagramotnost zahrnuje různé typy gramotností do jednoho celku, zaměřeného na získávání, vytváření a sdílení poznatků v online sociálních komunitách. Podobně jako přístupy orientované na dovednosti v rámci informační gramotnosti, i metagramotnost klade důraz na využití široké škály moderních a rozvíjejících se technologií. Dále propojuje příbuzné oblasti informační gramotnosti, jako jsou vizuální, digitální, mediální gramotnost  a transgramotnost.

Metagramotnost pomáhá lidem kriticky myslet a spolupracovat v digitálním světě. Na rozdíl od informační gramotnosti, která se soustředí na konkrétní dovednosti a není plně přizpůsobena současným online technologiím, metagramotnost zahrnuje a využívá nové technologie.[3]

Metagramotnost je koncept, který podporuje hlubší pochopení a efektivní využívání informací, zejména v kontextu digitálních technologií a sociálních médií. Tento přístup překračuje hranice standardní informační gramotnosti, zaměřuje se nejen na hledání informací, ale také na kritické myšlení o nich, jejich tvorbu a sdílení v online prostředí. Metagramotnost je v digitálním světě důležitá, protože pomáhá lidem lépe využívat informace a  technologie. Zdůrazňuje také význam spolupráce a učení se ve skupinách, což usnadňuje sdílení a vytváření informací. Díky metagramotnosti se lidé mohou lépe zorientovat v obrovském množství informací, které je dnes dostupné.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pojem metagramotnost (metaliteracy) se poprvé objevil v článku Thomase P. Mackeyho a Trudi E. Jacobson v roce 2011. Díky rychle se měnícímu sociálnímu informačnímu prostředí došlo k tomu, že termín Informační gramotnost a stejně tak principy výuky vyjádřené v odborném článku Information Literacy Competency Standards for Higher Education[4] zastaraly, a tak tito autoři vnímali potřebu rozšířit chápání informační gramotnosti o další gramotnosti reagující na probíhající technologické změny, a zkoumat pojem informační gramotnost v prostředí nových médií. Metagramotnost byla výsledkem vytvoření termínu, který by bral v potaz rostoucí vliv sociálních médií a nových technologií. Do této redefinice Informační gramotnosti zahrnuli zmíněná sociální média a technologie webu 2.0.[1]

Myšlenku metagramotnosti dále rozpracovaly Donna Witek a Teresa Grettano v článku Teaching Metaliteracy: a new paradigm in action. Jeho účelem bylo nabídnout model výuky informační gramotnosti využívající sociální média k výuce metagramotnosti jako základu moderní informační gramotnosti, a  zdůraznit účinky sociálních médií na chování a procesy studentů vyhledávajících informace na sociálních sítích.[5]

Cíle[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s metagramotností byly definovány tyto čtyři cíle:

  • Rozvoj schopnosti uživatelů aktivně kriticky hodnotit obsah a současně reflektovat vlastní předsudky. Tímto rostou schopnosti jedince, který se již neomezuje na hledání informací, ale rozvíjí schopnost analyzovat a kriticky hodnotit jak informace, tak osobní postoje.
  • Snaha o etické a odpovědné nakládání s osobním intelektuálním vlastnictvím. Metagramotnost podporuje autenticitu v simulovaných prostředích. Úsilím je naučit jednotlivce odpovědnému přístupu k virtuálnímu obsahu.
  • Osvojení schopnosti produkovat informace a jejich sdílení v kolaborativních a participativních prostředích. Tímto je podporován rozvoj spolupráce a  vzájemná výměna znalostí.
  • Vytvoření a formulace strategií osobního vzdělávacího procesu, který by byl v souladu s dlouhodobými cíli osobního a profesního rozvoje jedince.[6]

Jako příklady jednotlivých cílů lze uvést:

  • Stanovení toho, jak účel zdroje, typ dokumentu a způsob doručení ovlivňuje jeho hodnotu pro konkrétní situaci.
  • Rozlišení mezi produkcí originální informace a remixováním obsahu s otevřenou licencí.
  • Ochrana osobního soukromí a aktivní snaha zabezpečit vlastní informace dostupné online.
  • Uvědomění, že učení je proces a uvažování o chybách vede k novým poznatkům a objevům.[2]

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Významným problémem digitálního světa je šíření dezinformací a fake news. Metagramotnost, která zahrnuje kritické myšlení a schopnost efektivně fungovat v prostředí sociálních sítí, je považována za klíčovou dovednost pro adresování těchto výzev. Klíčovým prvkem v rozvoji těchto dovedností je zapojení vzdělávacích institucí, které by měly metagramotnost začlenit do svých osvětových programů a výuky.[7]

Šíření dezinformací může vést k posilování diskriminačních postojů, jako jsou rasismus nebo sexismus. Rozvoj metagramotnosti je považován za prostředek k udržení otevřenosti myšlení a odolnosti vůči předsudkům a nepravdivým informacím. Tento přístup je relevantní pro všechny věkové skupiny, neboť pomáhá v orientaci v digitálním informačním prostředí a v ochraně před dezinformacemi.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Metaliteracy na anglické Wikipedii.

  1. a b c MACKEY, Thomas P.; JACOBSON, Trudi E. Reframing Information Literacy as a Metaliteracy | Mackey | College & Research Libraries. crl.acrl.org. Dostupné online [cit. 2024-01-15]. DOI 10.5860/crl-76r1. (anglicky) 
  2. a b Metaliteracy Goals and Learning Objectives (updated 2018) [online]. 2019-12-22 [cit. 2024-01-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. JACOBSON, Trudi E.; MACKEY, Thomas P. Metaliteracy in Practice. [s.l.]: American Library Association 257 s. Dostupné online. ISBN 978-0-8389-1387-1. (anglicky) Google-Books-ID: SojUDwAAQBAJ. 
  4. Information Literacy Competency Standards for Higher Education. alair.ala.org. 2000-01. Dostupné online [cit. 2024-02-04]. (anglicky) 
  5. WITEK, Donna; GRETTANO, Teresa. Teaching metaliteracy: a new paradigm in action. Reference Services Review. 2014-01-01, roč. 42, čís. 2, s. 188–208. Dostupné online [cit. 2024-01-15]. ISSN 0090-7324. DOI 10.1108/RSR-07-2013-0035. 
  6. HILL, Valerie J.; MACKEY, Thomas P. Embracing metaliteracy: Metamodern libraries and virtual learning communities. College & Research Libraries News. 2021-05, roč. 82, čís. 5, s. 219–222. Dostupné online [cit. 2024-01-15]. DOI 10.5860/crln.82.5.219. 
  7. MACKEY, Thomas P.; JACOBSON, Trudi. How can we learn to reject fake news in the digital world?. The Conversation [online]. 2016-12-06 [cit. 2024-01-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. METALITERACY1. Why Metaliteracy is Critical for People Over 55 [online]. 2023-10-08 [cit. 2024-01-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]