Merkenstein (zřícenina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merkenstein
Hrad Merkenstein na kresbě z roku 1670
Hrad Merkenstein na kresbě z roku 1670
Základní informace
Výstavba1166
Poloha
AdresaHaidlhof 211, Bad Vöslau, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Merkenstein je zřícenina hradu u Bad Vöslau v katastrálním území „Großau“ v okrese Baden v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle nejasných zdrojů byl hrad zmiňován již před rokem 1141. První prokazatelná zmínka pochází z Codexu Falkenstein kolem roku 1170. Páni z Merkensteinu, kteří se po hradu zvali, jej drželi až do roku 1322.

Dalším majitelem hradu byl Otto von Gerlos a po něm Konrad de Werde (Werder, Dolní Kraňsko),[1] jehož sestra Alheid († po r. 1318) byla chotí Fridricha I. z Wallsee, hejtmana na dolnorakouských Drozdovicích (Drosendorfu). V roce 1330 je zmiňována hradní kaple, kterou bratři Eberhard VI. († 1356), Friedrich IV. († 1335), Heinrich III. († 1367) z Wallsse na Drozdovicích vykoupili z dluhu u mateřského kostela v Alandu (Altmark / Sasko-Anhaltsko).[2] V této době byl již v držení pánů z Wallsee. Eberhardův syn Heinrich V. z Wallsee na Drozdovicích se po Merkensteinu psal (Heinrich zu Merkenstein).[3] Heinrichova (Jindřichova) dcera Margarethe (Markéta) byla provdána za Menharta z Hradce z velhartické větve. Pro rodové nesváry a zadlužení museli páni z Wallsee roku 1440 zboží Merkenstein odprodat. Movým majitelem se stal Stephan z Hohenbergu.[4]

V roce 1486 se hradu zmocnil uherský král Matyáš Korvín (1443–1490). K panství Merkenstein se v 16. století počítal kromě Gainfarn a Großau, panství Pottenstein a úřad Furth, Muggendorf a St. Veit.

K majetku Merkenstein patřil vedlejší, mnohem mladší Merkenstein (zámek) a asi 40 % tehdejší obce Großau.

Až do konce druhé světové války byl hrad vedle statku ve vlastnictví německého rodu Kruppů. Protože se jednalo o „německý majetek“ přešla správa majetku pod Sověty. Po Státní smlouvě přešlo vlastnictví hradu na Republiku a tím do správy „Rakouských spolkových lesů“.

V říjnu 2008 se zřícenina stala dějištěm televizní kriminální série Čtyři ženy a smrt.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ruine Merkenstein na německé Wikipedii.

  1. VALVASOR, Janez Vajkard. Die Ehre des Herzogthums Krain: III. Band, Buch IX-XI: Schloss Wördl, Stammhaus der Herren Werder, Unterkrain. [s.l.]: Druck und Verlag von J. Krajec 1170 s. Dostupné online. (německy) Google-Books-ID: P19r11XnUdgC. 
  2. Fontes rerum Austriacarum: Österreichische Geschichtsquellen. Zweite Abtheilung, Diplomataria et acta, s. 141: 1330 15. November Eberhart, Friedrich und Heinrich von Walsee beurkunden.... [s.l.]: K.K. Hof- und Staats-Druckerei 536 s. Dostupné online. (německy) Google-Books-ID: qNNMAQAAMAAJ. 
  3. Herren_von_Walsee: Walsee-Drosendorf. www.manfred-hiebl.de [online]. [cit. 2021-09-14]. Dostupné online. 
  4. Merkenstein - Burgruine. www.burgen-austria.com [online]. [cit. 2021-09-14]. Dostupné online. 
  5. Vienna Press Bildagentur

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]