Mayflowerská kompaktáta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mayflowerská kompaktáta
Základní údaje
TémaDohoda mezi osadníky Nového Plymouthu
Podepsání
Datum21. listopadu 1620
Stranypaluba lodi Mayflower
Detaily smlouvy
Důvodzabránění chaosu, nastavení pravidel v komunitě
Text „Mayflower Compact“ podle přepisu Williama Bradforda z roku 1646

Mayflowerská kompaktáta (Mayflower Compact) jsou smlouva původně zvaná „Dohoda mezi osadníky Nového Plymouthu“ (v originálním znění Agreement Between the Settlers of New Plymouth). Smlouva byla podepsána 21. listopadu 1620 na palubě lodi Mayflower a byla řídícím dokumentem kolonie Plymouth.

Důvody sepsání kompaktát[editovat | editovat zdroj]

Dokument sepsali muži, kteří připluli do Severní Ameriky lodí Mayflower. Tito lidé prchali před pronásledováním anglického krále Jakuba I. Stuarta. Byli to povětšinou puritáni či jiní náboženští separatisté, obchodníci hledající nové možnosti či prostě jen dobrodruzi. Dokument Mayflower Compact byl podepsán na palubě lodi 21. listopadu 1620. V té době byl používán pro dataci Juliánský kalendář, který se rozcházel s Gregoriánským kalendářem o 10 dní. Smlouvu podepsalo 41 ze 101 cestujících,[1][p 1] když loď Mayflower kotvila v zátoce Provincetown na severním konci mysu Cape Cod v Massachusetts.[2] Loď měla původně doplout do Virginie, plavba byla financovaná společností Merchant Adventurers of London. Bouře donutila loď zakotvit na Cape Cod v Massachusetts. Někteří cestující, kteří nebyli puritáni (puritáni je nazývali „cizinci“), prohlásili, že „budou žít podle vlastních pravidel a svobodně; nikdo nemá právo jim velet“. Zdůvodňovali to tím, že nedostali možnost usadit se na dohodnutém místě, tedy na území Virginie.[1] Aby zabránili chaosu, poutníci se rozhodli založit svou vlastní vládu a zároveň potvrdili svou věrnost Anglii a králi. Dokument Mayflower Compact byl tedy založen současně na majoritním (většinovém) modelu a věrnosti osadníků anglickému králi. Jednalo se v podstatě o společenskou smlouvu, v níž osadníci souhlasili s dodržováním komunitních pravidel a předpisů v zájmu pořádku a přežití.[3]

Založení kolonie[editovat | editovat zdroj]

Před cestou do Ameriky žili tito lidé, později nazývaní Otcové poutníci (Pilgrim Fathers), několik let v Leidenu v Nizozemsku. Podmínky pro různá náboženská uskupení zde byly mnohem lepší než v Anglii. Historik Nathaniel Philbrick uvádí: „Stejně jako duchovní smlouva označila začátek jejich sboru v Leidenu, občanská smlouva poskytla základ pro sekulární vládu v Americe.“[4] Otcové poutníci založili Plymouth v dnešním státě Massachusetts. Bylo to teprve druhé úspěšné osídlení Ameriky Angličany. Před nimi již byla založena v roce 1607 královská kolonie Jamestown ve Virginii, kam také původně jejich loď Mayflower směřovala, než byla v důsledku bouřlivého počasí zahnána severněji.

Publikace, signatáři[editovat | editovat zdroj]

Cestující na lodi Mayflower podepisují „Mayflower Compact“: Carver, Winston, Alden, Myles Standish, Howland, Bradford, Allerton a Fuller. (pohlednice z malby Jeana Leona Geroma Ferrise)

Původní dokument byl ztracen,[5] ale existují tři verze ze 17. století: první otištěná ve spisu „Mourt's Relation“ z roku 1622[6][7] a znovu vytisknuta v Purchas his Pilgrimes v roce 1625,[8] ručně přepsaná verze, kterou uvedl William Bradford ve svém deníku „Of Plimoth Plantation“ v roce 1646[9] a poslední vytištěná Bradfordovým synovcem Nathanielem Mortonem v New-Englands Memorial v roce 1669.[5] Tyto tři verze se mírně liší ve znění a výrazně v pravopisu, úpravě a interpunkci.[7]

Seznam mužů, kteří podepsali smlouvu Mayflower Compact nevypovídá o pořadí v jakém se muži podepisovali, tento údaj se nepodařilo dohledat.

John Carver (guvernér) John Howland John Crackstone Edward Doty Richard Gardiner
William Bradford (guvernér) Stephen Hopkins James Chilton Edward Leister Richard Clarke
Edward Winslow (guvernér) Edward Tilley John Billington John Allerton Thomas English
William Brewster John Tilley Moses Fletcher Richard Warren John Turner
Isaac Allerton Thomas Rogers John Goodman William White Edmund Margeson
Myles Standish, kapitán Francis Cooke Degory Priest George Soule Richard Britteridge
John Alden Francis Eaton Thomas Williams William Mullins Edward Fuller
Samuel Fuller Thomas Tinker Gilbert Winslow John Rigsdale Peter Browne
Christopher Martin

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Bradford uvádí 104 cestujících, včetně: Williama Buttona, sluhy Samuela Fullera, který zemřel pět dní před přistáním; Oceanus Hopkins, narozený na moři; Perigrine White, narozený dva týdny po přistání; a námořníci William Trevor a někdo jménem Ely, oba najatí na jeden rok. Pokud se nepočítají oba námořníci a Perigrine White (smrt Williama Buttona je kompenzována narozením Oceanuse Hopkinse), zůstává „101, kterých vyplulo z anglického Plymouthu, a stejně tolik jich dorazilo do přístavu v Cape Cod“, jak píše Prince.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mayflower Compact na anglické Wikipedii.

 1. a b BRADFORD, William. Bradford's History "Of Plimoth Plantation". Boston: Wright & Potter, 1898. Kapitola Book 2, Anno 1620. 
 2. YOUNG, Alexander. Chronicles of the Pilgrim Fathers of the Colony of Plymouth from 1602 to 1625. [s.l.]: C. C. Little and J. Brown, 1841. Dostupné online. S. 117–124. 
 3. Young 1841, s. 120.
 4. Nathaniel Philbrick (2006), Mayflower: A Story of Courage, Community, and War, Penguin Book, New York, N.Y., ISBN 978-0-14-311197-9, s. 41
 5. a b George Ernest Bowman, The Mayflower Compact and its signers (Boston: Massachusetts Society of Mayflower Descendants, 1920). Fotokopie dokumentu ve verzích z let 1622, 1646 a 1669.
 6. William Bradford, Edward Winslow (printer G. Mourt [George Morton], Relation or Iournall of the beginning and proceedings of the English Plantation setled at Plimoth in New England, Early English Books Online, s. 4
 7. a b Henry Martyn Dexter, [G. Mourt = George Morton], Mourt's Relation or Journal of the Plantation at Plymouth, 1865, s. 6–7, dotisk používající původní písmo, odstavce, interpunkční znaménka, pravopisu a ozdob, nikoli však stránkování.
 8. Samuel Purchas, Hakluytus Posthumus or Purchas His Pilgrimes, Vol. XIX (Glasgow:James Maclehose, 1906) 313–314. Dotisk vydání z roku 1625, s těmito odlišnostmi: písmena i, j, u a v použitá podle moderních zvyklostí, stažené tvary rozepsané, opravené tiskové chyby a přestránkování z původních čtyř svazků na dvacet svazků (I.xxvi)
 9. William Bradford, Bradford's History „Of Plimoth Plantation“ from the original manuscript (Boston: 1901) str. 110 (následuje fotokopie stránky rukopisu). Cestující jsou uvedeni na stranách 530–540. Žádné poznámky. Úřední tisk obce Massachusetts. Tento výtisk smlouvy je totožný s verzí z roku 1856, vydanou Massachusetts Historical Society. Pravopis a stažené tvary odpovídají rukopisu kromě moderního použití u a v. Psaní kapitálek a interpunkce se liší od rukopisu. Věrný přepis je uveden na Mayflower Compact (1620) Archivováno 3. 3. 2009 na Wayback Machine..

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • YOUNG, Alexander. Chronicles of the Pilgrim Fathers of the Colony of Plymouth from 1602 to 1625. [s.l.]: C. C. Little and J. Brown, 1841. Dostupné online. S. 117–124. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]