Maxim Maximovič Kovalevskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Maxim Maximovič Kovalevskij
Maxim Kovalevsky.jpg
Narození 8. září 1851
Charkovská gubernie
Úmrtí 5. dubna 1916 (ve věku 64 let)
Petrohrad
Místo odpočinku Nikolskoe Cemetery of Alexander Nevsky Lavra
Národnost Ukrajinci
Alma mater Charkovská univerzita
Imperial University of Kharkov
Podpis Maxim Maximovič Kovalevskij – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maxim Maximovič Kovalevskij (8. srpna 1851 Charkovská gubernie, Rusko5. dubna 1916 Petrohrad), byl ruský právník, historik, sociolog, etnograf a politický aktivista ukrajinského původu. Patřil k předním představitelům evropské evolucionistické školy v sociologii a antropologii. Nejvýznamnější z ruských pozitivistů. V roce 1912 získal nominace na Nobelovu ceny míru.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kovalevskij se věnoval hlavně studiu ruské občiny, dějinám ruské vesnice i stavu ruské ekonomiky. Srovnával západoevropské a východoevropské zemědělství v období feudalismu a zabýval se dějinami hospodářství předkapitalistické Evropy. V letech 1877–1878 působil jako profesor na Moskevské univerzitě, kde se zabýval výzkumem etnických skupin kavkazských horalů. Byl jedním ze zakladatelů Moskevské psychologické společnosti (1884). Období 1887–1905 strávil v Paříži, kde otevřel Ruskou školu společenských věd. V zahraničí rovněž navázal přátelské styky s Bedřichem Engelsem a Karlem Marxem. V roce 1889 se stal členem Petrohradské akademie věd.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Maxim Maximovič Kovalevskij
  • 1898 - Le Régime Economique de la Russie (Paříž: Bibliothèque Sociologique Internationale, vol. XIV, V. Giard & E. Brière).