Matteo Ceirano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matteo Ceirano
MatteoCeirano.jpg
Narození 22. ledna 1870
Cuneo
Úmrtí 19. března 1941 (ve věku 71 let)
Turín
Místo pohřbení Monumental Cemetery of Turin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matteo Ceirano (1870, Cuneo19. března 1941, Turín) byl italský podnikatel, zakladatel několika firem, zabývajících se výrobou automobilů, z nichž nejúspěšnější byla značka Itala.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší bratr Mattea, Giovanni Battista Ceirano, byl průkopník automobilismu a tak se Matteo s dalšími dvěma bratry Ernestem a Giovannim vyučil a poté i pracoval v jeho dílně, opravující a později vyrábějící jízdní kola a automobily.[1] Jedním z mechaniků zde byl i mladý Vincenzo Lancia.[2]

Od října roku 1898, kdy Giovanni Battista se společníky (Attilio Calligaris, Pietro Fenoglio, Emanuele di Bricherasio a Cesare Goria Gatti) založil firmu Ceirano & C., až do převzetí dílny firmou FIAT na jaře následujícího roku vyráběli automobil vlastní konstrukce s dvouválcovým motorem o objemu 663 cm³ a výkonem 3,5 k. Ten se za pomoci jejich patentů a dokumentace odkoupené Fiatem stal vzorem pro první osobní automobil Fiat 3,5HP.[3] K Fiatu přešli všichni zaměstnanci, Giovanni Battista se stal generálním zástupcem pro prodej, avšak už v roce 1901 i s Matteem odešel a znovuobnovili společnost Fratteli Ceirano & C. Do roku 1903 vyráběli tři modely automobilů: dva s jednoválcovým motorem, typ 5 HP a 6/8 HP a typ 16 HP se čtyřválcovým motorem o objemu 4,5 l. V roce 1903 však Matteo z firmy vystoupil, přibral další společníky a založil novou společnost Ceirano Matteo & C. – Vetture Marca Itala. V září téhož roku firma změnila jméno ještě jednou na Itala Fabbrica Automobili.[4]

Jejich první vůz s objemem motoru 14,8 litru zvítězil v závodě do vrchu, rok nato, 4. září 1905 zvítězil v Coppa Florio a o rok později i v prvním ročníku závodu Targa Florio. Vůz Itala s motorem o objemu téměř 7,5 litru řízený hrabětem Borghese v roce 1907 zvítězil v náročném, šedesát dnů trvajícím závodě PekingPaříž.

Matteo s Michele Ansaldim v roce 1908 založil další firmu – Società Piemontese Automobili, ze které však Ansaldi odešel ještě před koncem první světové války.

Matteo firmu opustil až v roce 1918. Je pohřben na Cimitero monumentale v Turíně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ceirano www.targaflorio.info
  2. Agentur N4S:lancia @ need4speed
  3. Fiat500.ch: Fiat - Die 100-jährige Geschichte Archivováno 4. 6. 2008 na Wayback Machine
  4. Storia e cultura dell'industria: L'Itala – Matteo Ceirano Archivováno 29. 9. 2007 na Wayback Machine

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]