Matěj z Knína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matěj z Knína
Narození 14. století
Úmrtí 26. března 1410
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Matěj z Knína († 26. března 1410) byl český stoupenec Husova učení, významný představitel reformistů. Patřil mezi žáky Mistra Jana Husa a jeho stoupence. Byl řečený Pater.

Datum jeho narození není přesně známo, nejspíše se narodil kolem druhé poloviny 14. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Když později působil na pražské univerzitě, podrobně se seznámil s názory a učením Jana Viklefa, stal se tak velkým stoupencem reformního směru. V roce 1399 se stal bakalářem svobodných umění, o dva roky poté mistrem a zařadil se také mezi zkoušející učitele (examinátor). Pro Mistra Matěje z Knína bylo velikým úspěchem, když byl přijat za kvodlibetáře. Roku 1408 byl však obviněn z kacířství a na nějakou dobu byl vězněn, stále více se totiž přikláněl k názorům Jana Viklefa. Nakonec na příkaz arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Házmburka své názory odvolal. Účastnil se kvodlibetu, učeného jednání, které bylo zahájeno 3. ledna roku 1409, který Matěj z Knína po odborné stránce pečlivě připravoval a měl na něm svůj první projev. Na tomto kvodlibetu se projednávalo například sedm svobodných umění, artistická fakulta, Viklefovo učení a jeho obhajoba, panování krále Václava IV a další politické otázky. Poslední den kvodlibetu byl Jeronýmem Pražským také zmiňován proces s Matějem z Knína a jeho obvinění z kacířství. Mistr Matěj z Knína zemřel 26. března 1410.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Spěváček, Jiří, 1923-1996. Václav IV. 1361-1419 : k předpokladům husitské revoluce. Vyd. 1. Praha : Svoboda, 1986. 773 s.
  • Kdy, kde, proč & jak se to stalo v českých dějinách : sto událostí, které dramaticky změnily naši historii. Vyd. 1. Praha : Reader's Digest Výběr, 2001. 480 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]