Přeskočit na obsah

Mastník (přítok Vltavy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mastník
Potok Mastník u Sedlčan
Potok Mastník u Sedlčan
Základní informace
Délka toku49,5 km
Plocha povodí331,5 km²
Průměrný průtokRadíč 1,26 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-08-05-047
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj - Sedlčany, Osečany, Radíč)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mastník je potok ve Středočeském kraji, pravostranný přítok Vltavy. Jeho celková délka činí 49,5 km a plocha povodí měří 331,5 km².[1]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Mastník pramení zhruba 7 km jihovýchodně od města Sedlec-Prčice, u obce Střezimíř v nadmořské výšce 597,6 m. Teče převážně severozápadním směrem. Protéká okolo Heřmaniček; asi po 10 km toku napájí rybník Velký Mastník v nadmořské výšce 457 m.

Přes Kosovu Horu se dostává k Sedlčanům. Zde přibírá Sedlecký potok, který je s délkou 21,3 km jeho nejdelším přítokem. Dále se směr jeho toku stáčí více k severu, protéká obcemi Osečany a Radíč. Pod Radíčí tvoří výrazný zákrut; na ostrohu nad ním stojí zřícenina Hrádek - Kozí hřbet ze 14. století.

Potok se vlévá do Vltavy v nadmořské výšce 271 metrů. Původní tok Mastníku je zde zkrácen zvýšením hladiny Slapskou přehradou; z údolí potoka vznikl zatopením asi 4 km dlouhý úzký záliv. Na ostrohu mezi Vltavou a Mastníkem stávalo keltské oppidum Hrazany a později též středověký hrad Ostromeč, dnes zřícenina.

Větší přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtok Mastníku v Radíči činí 1,26 m³/s.

Hlásný profil:[2]

místo říční km plocha povodí průměrný průtok (Qa) stoletá voda (Q100)
Radíč 8,65 268,62 km² 1,26 m³/s 91,7 m³/s

Vodácké akce na Mastníku[editovat | editovat zdroj]

Každoročně pro vodáky organizuje skupina nadšenců ze Sedlčan společně s Půjčovnou lodí Samba Velikonoční splutí Mastníku. Termín splutí je vždy na Velikonoční neděli. Nadlepšení vodního stavu, které je nutné pro splutí, zajišťuje pootevření retenční nádrže na Sedleckém potoce těsně nad Sedlčany. Obtížnost Mastníku nepřekračuje stupeň WW1 a splutí je tedy vhodné i pro otevřené kanoe. Začíná se pod sedlčanským mostem v ulici Pod potoky. Splutí je ukončeno na fotbalovém hřišti v Radíči. Celková délka splutí činí 10 km. Mimo oficiální trasu plují někteří vodáci další 4 km do osady Kasárna. Návštěvnost se každoročně počítá ve stovkách účastníků. V roce 2023 se konal 33. ročník splutí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Základní charakteristiky toku Nežárka a jeho povodí [online]. Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka [cit. 2023-10-19]. Dostupné online. 
  2. Evidenční list hlásného profilu stanice Radíč [online]. [cit. 2015-01-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-23. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]