Přeskočit na obsah

Mary Kingsley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mary Kingsleyová
Mary Kingsley
Mary Kingsley
Narození13. října 1862
Islington
Úmrtí3. června 1900 (ve věku 37 let)
Kapské Město
Příčina úmrtíbřišní tyfus
BydlištěSierra Leone (od 1893)
Ghana (od 1896)
Jihoafrická republika
Povoláníobjevitelka, všeobecná sestra, antropoložka, sběratelka rostlin, spisovatelka a sufražetka
OceněníFellow of the Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland
RodičeHenry Kingsley[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mary Kingsley, celým jménem Mary Henrietta Kingsley (13. října 1862, Islington, Londýn3. června 1900, Simon's Town, Jihoafrická republika) byla anglická spisovatelka a badatelka[2], která významně ovlivnila evropské představy o Africe a Afričanech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mary Kingsley vyrůstala v Londýně. Přečetla množství cestopisů z otcovy knihovny a velmi zatoužila cestovat. Mnoho let svůj sen nemohla uskutečnit, protože oba její rodiče byli ve stáří invalidy a ona musela zůstat doma a starat se o ně. Když zemřeli, neztrácela čas a naplánovala si první cestu po západní Africe. V letech 18931894 strávila pět měsíců cestováním po řece Kongo a studovala africké zvyky. Její druhá cesta, která začala v prosinci 1894, byla ještě dobrodružnější. Přistála na gabonském pobřeží a cestovala na kanoi nahoru proudem po řece Ogooué.

Volně se pohybovala mezi příslušníky kanibalského kmene Fang a obchodovala s nimi výměnným způsobem. Své přesvědčení, že Evropané se nemusí obávat Afričanů, pokud se k nim chovají laskavě, potvrdila vlastními zkušenostmi. V říjnu 1895 se vrátila zpět do Londýna.

Plány Mary Kingsley na třetí západoafrickou výpravu znemožnilo vypuknutí búrské války v Jihoafrické republice. Přesto tam odcestovala, aby ošetřovala burské zajatce, ale onemocněla horečkou a 3. června 1900 zemřela.

Mary Kingsley byla jako objevitelka výjimečná, jednak proto, že byla žena, ale i proto, že prokazovala laskavost a pochopení lidem, které na cestách setkávala.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mary Henrietta Kingsleyová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]