Martin Dibelius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Martin Dibelius
Narození 14. září 1883
Drážďany
Úmrtí 11. listopadu 1947 (ve věku 64 let)
Heidelberg
Zaměstnavatel Univerzita Heidelberg
Politická strana Nacionálně sociální spolek
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Martin Dibelius (14. září 1883, Drážďany - 11. listopadu 1947, Heidelberg) byl německý evangelický teolog, profesor Nového zákona na univerzitě v Heidelbergu a průkopník metody dějin forem při výkladu evangelií.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině pastora a dvorního kazatele, studoval evangelickou teologii a filosofii na univerzitách v Neuchâtelu, v Lipsku a na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Z profesorů ho nejvíce ovlivnil starozákoník Hermann Gunkel a historik Adolf von Harnack. Roku 1908 se oženil a s manželkou Dorotheou měl tři syny a dceru. V Berlíně se také roku 1910 habilitoval a začal přednášet a roku 1915 byl povolán jako profesor novozákonní teologie na univerzitu v Heidelbergu.

Roku 1919 publikoval monografii "Dějiny forem v evangeliích" (Die Formgeschichte des Evangeliums), kde ukázal, že synoptické evangelia nejsou životopisy Ježíšovy, nýbrž že se skládají z kratších úseků, rozebral jejich formy i pravděpodobný význam v první církvi. Tím výrazně proměnil pohled na vznik synoptických evangelií a jejich vzájemné vztahy. Vydal také několik komentářů k různým listům Nového zákona a věnoval se novozákonní etice. [1] Roku 1931 se zastal faráře Günthera Dehna, kterému němečtí nacionalisté zabránili v přístupu na univerzitu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Životopis na NDB

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]