Adolf von Harnack

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adolf von Harnack
Adolf von Harnack
Adolf von Harnack
Narození 7. května 1851
Tartu
Úmrtí 10. června 1930 (ve věku 79 let)
Heidelberg
Alma mater Tartu Ülikool
Povolání teolog, knihovník a církevní historik
Zaměstnavatel Lipská univerzita
Marburská univerzita
Univerzita Giessen
Ocenění Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Děti Ernst von Harnack
Rodiče Theodosius Harnack
Příbuzní bratr Axel Harnack
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf von Harnack (17. května 1851, Tartu Estonsko10. června 1930, Heidelberg Bádensko) byl německý protestantský teolog a významný odborník na dějiny dogmatu a dějiny náboženství.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině německého profesora teologie. Šel v otcových šlépějích a stal se profesorem teologie v Lipsku (1876), Giessenu (1879), Marburgu (1886) a nakonec v Berlíně (1888-1921). Pro své liberální názory upadl v nemilost u církevních autorit. Státní moc mu naopak byla nakloněna a císař Vilém II ho roku 1914 povýšil do šlechtického stavu.

Harnack byl především historik dogmatu.

Věřil, že evangelium bylo zdeformováno vlivem řecké filozofie a tento proces "helenizace" se snažil prozkoumat. Ježíšovo jednoduché náboženství se podle něho, zvlášť pod vlivem apoštola Pavla změnilo na náboženství o Ježíšovi, jež se pak transformovalo v dogma o vtělení Božího syna. Podle Harnacka je nutno vzít v úvahu i působení Ježíšova učení v průběhu věků. Harnack podrobně zkoumal Ježíšovo učení a uvažoval o něm ve třech směrech.1. Boží království a jeho příchod.2.Bůh Otec a nekonečná hodnota jeho duše.3.Vyšší spravedlnost a přikázání lásky. Harnack dále sleduje postup evangelia křesťanskými dějinami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]