Marlo Morganová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marlo Morganová
Narození29. září 1937 (84 let)
Iowa
Povolánílékařka, spisovatelka
NárodnostAmeričanka
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Vzdělánílékařka
Alma materBarstow Community College a Cleveland Chiropractic College
Žánrromán
Tématasebeočista a uvědomění, převýchova domorodců
Literární hnutíNew Age, alternativa
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marlo Morganová (* 29. září 1937 Fort Madison, Iowa, USA) je americká lékařka a spisovatelka, která se proslavila díky svému kontroverznímu románu Poselství od protinožců (v originále Mutant Message Down Under). Román líčí několikaměsíční putování australskou divočinou s místními domorodci. Jak kmen postupuje, Marlo se postupně očišťuje od konzumního způsobou života a myšlení, postaveného na sociálních jistotách, pohodlí a chemii.

Marlo Morganová vystudovala medicínu a biochemii a celý svůj život se živila jako lékařka. Vdala se a má dvě děti. Po rozvodu začala psát. Proslavila se díky svým románům Poselství od protinožců a Poselství z věčnosti. Nyní je v důchodu, žije v Lee Summit v Missouri.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Marlo Morganová se narodila 29. září 1937 ve Fort Madison v americkém státě Iowa. Studovala biochemii a orientální medicínu na Barstow Community College (Barstow, Kalifornie) a Cleveland Chiropractic College (Kansas City, Missouri). Po ukončení studií se vdala a přestěhovala do Kansas City v Missouri. Narodily se jí dvě děti. Po 25 letech života lékařky se rozvedla a začala psát.

Poselství od protinožců[editovat | editovat zdroj]

Svůj první román Poselství od protinožců vydala vlastním nákladem v roce 1990. Od počátku bylo toto dílo prezentovano jako příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Následovalo uzavření smlouvy s americkým nakladatelstvím HarperCollins (1991), které z příběhu udělalo světový bestseller. Přestože toto vydání již bylo označeno jako fikce, Morganová uvedla, že je to jen pro zachování anonymity konkrétních osob a zmiňovaného domorodého kmene. De fakto se tím chytře vyhnula případným právním sporům[1]. Morganová poté po úspěchu knihy jezdila po Spojených státech a po Evropě, kde přednášela o své zkušenosti z australské divočiny.

Podle 90 stránkového reportu publikovaného "Dumbartung Aboriginal Corporation" z Perthu, byla provedena studie domorodých skupin z centrální a západní Austrálie a nepodařilo se prokázat jakoukoliv přítomnost Ms. Morganové na daném území, či existenci kmene "pravých lidí." Dotazované skupiny domorodců jsou přesvědčeny, že cesta Morganové Australskou pouští je zcela vymyšlená, a že její kniha a přednášky postrádají důvěryhodnost. Dumbartung Aboriginal Corporation tvrdí, že pro mnohé domorodé lidi bylo hluboce urážlivé zjištění, že jejich kultura je zkreslována bílým člověkem za účelem vlastního profitu a sebeprezentace. Domorodí lidé vyjadřovali zlost, že falešná zpráva Morganové je ve velkém akceptována naivním Americkým a Evropským trhem jako fakt a byli značně znepokojeni dlouhotrvajícími dopady, které z toho pro jejich kulturu vyplývají. Popravdě, to co v knize popisuje, by bylo podle domorodého práva trestáno smrtí.[2]. I jiní kritici upozorňují na nesrovnalosti mezi věcmi popisovanými v knize a známou realitou.[3].

V roce 1996 obdržela skupina starších znepokojených Aboridžinců grant na cestu do USA, ke konfrontaci Marlo Morganové ohledně její knihy a k zabránění její "hollywoodizace." Morganová pak veřejně přiznala smyšlený obsah knihy, nicméně toto získalo v USA jen malou publicitu. Domorodí lidé se zlobí, že tato kniha je nadále ve velkém vydávána, přestože podává falešný obraz o jejich tradiční kultuře, aktuálním politickém a sociálním statusu. To je pokládáno za škodlivé pro jejich boj o přežití.

Koncem devadesátých let dvacátého století pak vydala svoji druhou knihu Poselství z věčnosti (v originále Mutant Message from Forever), volně navazující na Poselství od protinožců. V románu popisuje příběh dvou domorodých sourozenců (Beatrice a Geoffa) vytržených od svých rodičů a domorodé společnosti. Geoff je vychováván na venkově, kde se pohybuje ve volné přírodě stejně jako jeho kmen. Setkává se však s chladným citovým přístupem svých pěstounů. Utíká do města, kde se z něho stává alkoholik a kriminálník. Nakonec se ocitá v doživotním žaláři. Jeho sestra Beatrice je vychována v tvrdých podmínkách kláštera. Později se z ní stává pokojská. V průběhu svého života se začne vracet ke kořenům a objevuje bohatost své národa. Román líčí nedobrovolný úděl řady domorodých austrálců po příchodu Evropanů. Kniha opět rozlítila některé Austrálce.

V současnosti je Marlo Morganová již v důchodu. Žije v americkém státě Missouri.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  1. Mutant Message Down Under, 1990 vlastním nákladem; 1991 v nakladatelství HarperCollins (česky Poselství od protinožců, 1995 v Knižním klubu, překlad Mileny Bauerové)
  2. Mutant Message from Forever, 1998 v nakladatelství HarperCollins (česky Poselství z věčnosti, 1998 v Knižním klubu a v nakladatelství Práh, překlad Věry Šedé)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dumbartung First Report. dumbartung.org.au [online]. [cit. 2016-11-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-11-01. 
  2. Dumbartung First Report. dumbartung.org.au [online]. [cit. 2016-11-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-11-01. 
  3. Helping Yourself: Fabrication of Aboriginal Culture. Marlo Morgan. 2009-06-09. Dostupné online [cit. 2016-11-11]. (anglicky)