Marija Baškirceva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marija Baškirceva
Narození24. listopadu 1858
Havrontsi
Úmrtí31. října 1884 (ve věku 25 let)
17. obvod
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníPassy
NárodnostUkrajinci
Alma materJulianova akademie
Povolánímalířka, sochařka, autorka deníků, spisovatelka a životopiskyně
RodičeKonstantin Pavlovich Bashkirtsev
Významná dílaThe artist's sister-in-law
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marija Konstantinovna Baškirceva, také Marie Bashkirtseff (24. listopadu 1858, Gavroncy12. listopadu 1884, Paříž)[1] byla malířka, sochařka, spisovatelka a feministka, která se narodila v ukrajinské šlechtické rodině na Ukrajině, ale prosadila se zejména ve Francii. Slavným je její deník Journal de Marie Bashkirtseff, avec un portrait, který vyšel posmrtně roku 1887.

Život[editovat | editovat zdroj]

Její rodiče se brzy rozešli a Marija trávila dětství na cestách s matkou, především v Německu a na italské Riviéře. Nakonec se usadily ve Francii. Marija, která ve Francii užívala jméno Marie Bashkirtseff, chtěla být zpěvačkou, toho se však musela vzdát, když roku 1877 ztratila hlas; lékaři totiž včas nerozpoznali její tuberkulózu a mylně ji dlouho diagnostikovali jako chronickou laryngitidu. Obrátila své úsilí k výtvarnému umění a odjela do Paříže, kde začala studovat Julianovu akademii a malovat v ateliéru Tony Roberta-Fleuryho (1835-1911). V roce 1880 byl její obraz Mladá žena čtoucí Otázku rozvodu přijat do salonu. Následovaly další ceněné práce, včetně prací sochařských (v salonu byla vystavována například bronzová socha Bolest Nausikay z roku 1884). Než zemřela v 26 letech na tuberkulózu, stihla v letech 1877–1884 vytvořit 230 uměleckých děl. Ovšem nakonec se jejím nejvíce ceněným dílem stal deník, který pro jeho zajímavost vydala skupina přátel a matka po její smrti. Zpočátku vycházela verze, kde některé pasáže cenzurovala její matka, avšak ve 20. století už vychází deník v původní verzi získané z Bibliothèque Nationale v Paříži. Deník si Marija psala od počátku dospívání a badatelé, zejména v oblasti gender studies, oceňují jeho modernost a dívčí upřímnost v tehdy ještě tabuizovaných otázkách ženské identity, touhy a sexuality.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2012 nese její jméno asteroid hlavního pásu (30937) Bashkirtseff[3] objevený 16. ledna 1994.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Соколов, М. Н. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2022-04-30]. Heslo БАШКИ́РЦЕВА. Dostupné online. (rusky) 
  2. http://www.britannica.com/biography/Marie-Bashkirtseff
  3. Minor Planet Circ. 79104

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Journal de Marie Bashkirtseff, avec un portrait, 2 svazky, 1887
  • Deník Marie Baškircevové. Praha: J. Otto 1907-1908 (druhé vyd. 1926)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]