Marie I. Portugalská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portrét královny Marie

Marie I. Portugalská (17. prosinec 1734, Lisabon20. únor 1816, Rio de Janeiro), celým jménem v Portugalštině: Maria Francisca Isabel Josefa Antónia Gertrudes Rita Joana, byla první ženou na portugalském trůně a vládla v letech 17771816. V roce 1777 se provdala za svého strýce Petra III., který se stal jejím spoluvládcem.

Původ

Portugalský král Josef I. měl se svou manželkou Marií Viktorií pouze čtyři dcery: Marii Isabelu, Marii Annu (1736–1813), Marii Dorotu (1739–1771) a Marii Benediktu (1746–1829). Mariin otec Josef I. se narodil z manželství portugalského krále z dynastie Braganzů, Jana V. s arcivévodkyní Marií Annou a byl tak vnukem císaře Svaté říše římské Leopolda I. Její matka Mariana Viktorie, dcera španělského, sardinského, neapolského a sicilského krále Filipa V. a jeho druhé manželky Alžběty Farnese, pocházela z rodu Bourbonů.

Marie I.

Mariini předci ve třech generacích

Marie Františka Isabela
Marie I.
Otec:
Josef I. Portugalský
Děd:
Jan V. Portugalský
Praděd:
Petr II. Portugalský
Prababička:
Marie Sofie Falcká
Babička:
Marie Anna Habsburská
Praděd:
Leopold I.
Prababička:
Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská
Matka:
Mariana Viktorie Bourbonská
Děd:
Filip V. Bourbonský
Praděd:
Ludvík Bourbonský
Prababička:
Marie Anna Bavorská
Babička:
Alžběta Farnese
Praděd:
Odoardo II Farnese
Prababička:
Dorota Sofie Neuburská

Život

Mariiným životním partnerem se stal otcův mladší bratr Petr, sňatek se konal 6. června 1760. Nevěstě bylo 26 let a jejímu strýci 43. Tento sňatek se uskutečnil z dynastických důvodů: následníkem Jana V. se totiž stal jeho starší syn Josef I., který měl čtyři dcery, ale žádného mužského potomka; stál tak před volbou, zda má trůn zdědit jeho nejstarší dcera Marie, nebo jeho mladší bratr Petr. Jejich sňatek, pro který z důvodu blízké příbuznosti bylo nutno získat papežský dispens, vyloučil všechny pochybnosti o následnictví.

V roce 1777, se po otcově smrti, se Marie stala první vládnoucí královnou Portugalska a Algarve. Formálně vládla společně se svým manželem Petrem, nyní králem Petrem III., který se však o vládnutí příliš nezajímal.

Královský pár Marie I. a Petr III.

Děti

Z manželství Marie a Petra vzešlo šest potomků, z nichž tři zemřeli v dětském věku. První syn Josef František zemřel rok po svatbě bez potomků, druhý záhy po narození a teprve třetí syn Jan se stal nástupcem své matky na portugalském trůně jako Jan VI. Portugalský.

Související články

Znak z doby nástupu Portugalský král
17771815
s Petrem III. (17771786)
Znak z doby konce vlády
Nevložen titul!
18151816