Marie Bretaňská (1391)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Bretaňská
Narození 18. února 1391
Nantes
Úmrtí 18. prosince 1446 (ve věku 55 let)
Manžel(ka) Jean I
Děti Jan II. z Alençonu
Rodiče Jan IV. Bretaňský a Jana Navarrská
Příbuzní Blanche of Brittanny, Margaret of Britain, Richard Bretaňský, Arthur III, Duke of Brittany a Jan V. Bretaňský (sourozenci)
René z Alençonu, Catherine d'Alençon a Jeanne d'Alençon, Comtesse de Beaumont-le-Roger[1] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marie Bretaňská (18. únor 1391 - 18. prosinec 1446) byla v letech 1396 až 1414 hraběnkou z Perche a paní z La-Guerche, a v letech 1404 až 1414 hraběnka z Alençonu. V roce 1414 Karel VI. Francouzský povýšil Alençon na vévodství, Mariiny tituly poté zněly vévodkyně Alençonu, hraběnka z Perche, paní z La-Guerche. Po manželově smrti v roce 1415, si Marie udržela titul paní z La-Guerche když její syn, Jan II. převzal tituly vévoda z Alençonu a hrabě z Perche. Marie spojovala rod Montfortů z bretaňského vévodství a rod Valois z vévodství Alençon.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Marie se narodila 18. února 1391 v Nantes jako dcera Jana IV. Bretaňského a Jany Navarrské. Byla jejich čtvrtým z devíti dětí, a druhé, které se dožilo dospělosti. První čtyři roky svého života, byla Marie možnou snoubenkou budoucího krále Jindřicha IV. Anglického, ale jednání skončila, když ji její otec v roce 1396 provdal za Jana I. z Alençonu. Místo toho, se za krále Jindřicha po smrti Jana IV. provdala Mariina matka Jana.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

26. června 1396, Jan IV. podepsal smlouvu s Petrem z Alençonu a Perche, která zasnoubila Marii s Janem z Alençonu, Petrovým synem. Svatba se konala v červenci téhož roku v Saint-Aubin-du-Cormier, Ille-et-Vilaine, poblíž Fougères. Mariino věno mělo být 100 000 franků, ale její otec ho nikdy celé nezaplatil, což v pozdějších letech vytvořilo napětí mezi Bretaní a Alençonem. V roce 1404, se Jan stal následníkem svého otce jako hrabě z Alençonu a Perche.

Marie s Janem měli pět dětí:

V lednu 1414 král Karel VI. povýšil Alençon na vévodství a Mariin manžel se stal vévodou.

Mariin manžel zemřel v bitvě u Azincourtu, kde bojoval na straně Francie.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Po manželově smrti v roce 1415, byla Marie nucena uprchnout do Normandie, kde žila před bitvou u Azincourtu. Její syn, Jan, se stal Janem II. a v roce 1424 byl zajat v bitvě u Verneuil. Vyplatil se ze zajetí v roce 1427, a stal se silným zastáncem Johanky z Arku.

Marie zemřela 18. prosince 1446. Místo jejího pohřbení je neznámé, přesto, že pohřebiště všech jejích dětí jsou známa.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marie of Brittany, Lady of La Guerche na anglické Wikipedii.

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.