Marián Kuffa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marián Kuffa
Marián Kuffa.jpg
Narození24. prosince 1959 (63 let)
Kežmarok
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
PříbuzníŠtefan Kuffa (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marián Kuffa (* 24. prosince 1959, Kežmarok) je slovenský římskokatolický kněz. Věnuje se lidem na okraji společnosti. Je představeným Institutu Krista Velekněze.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

V dětství se věnoval karate. S přáteli také chodil opravovat věže kostelů a bavilo ho horolezectví. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Nitře.

Původně neplánoval, že by se stal knězem. Když mu bylo kolem 20 let, těšil se, že se ožení a bude mít děti. Pak se však pod ním při výstupu na Gerlachovský štít utrhl kus skály – následoval dvacetimetrový pád. Záchranářům trvalo 13 hodin, než jej dopravili do nemocnice. Cítil, že Bůh mu vrátil život a tehdy v něm uzrálo předsevzetí „vrátit svůj život Bohu“ – tím, že se bude věnovat těm, kteří to nejvíc potřebují.[2]

V roce 1994 začal působit jako římskokatolický kněz v Žakovcích. Na opravách rozbořené fary začal v nuzných podmínkách pracovat s lidmi z polepšovny, s navrátilci z vězení, včetně těch, kteří si odpykávali tresty za nejtěžší zločiny. „Věděl jsem, že když od těchto lidí odejdu, budu obyčejný teoretik,“ řekl Kuffa.[2] Postupem času opravu fary dokončili a přistavěli nebo opravili další objekty.

V roce 2015 mu řád milosrdných bratří udělil Cenu Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné.

Pán Bůh nás nebude soudit za to, co jsme nemohli udělat. Ale za to, co jsme mohli, a neudělali jsme.
— Marián Kuffa[2]

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

O Mariánu Kuffovi a jeho životě uprostřed romské komunity natočil slovenský režisér Ladislav Kaboš dokumentární film Všechny moje děti (Všetky moje deti)[3] a Jana Ševčíková film Opři žebřík o nebe (2014).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • KUFFA, Marian: Kazateľnica život, Kumran.sk, Stará Ľubovňa, 2015

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stručný životopis na stránkach Univerzitního pastoračního centra sv. Jozefa Freinademetze. www.upc.uniba.sk [online]. [cit. 2014-03-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-16. 
  2. a b c Kde končí naděje, začíná peklo, dokument České televize, režie Ladislav Kaboš, 2003
  3. Všechny moje děti [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]