Marián Kuffa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marián Kuffa
Marián Kuffa.jpg
Narození 24. prosince 1959 (61 let)
Kežmarok
Povolání katolický kněz
Nábož. vyznání katolická církev
Příbuzní Štefan Kuffa (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marián Kuffa (* 24. prosince 1959, Kežmarok) je slovenský římskokatolický kněz. Věnuje se lidem na okraji společnosti. Je představeným Institutu Krista Velekněze.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

V dětství se věnoval karate. S přáteli také chodil opravovat věže kostelů a bavilo ho horolezectví. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Nitře.

Původně neplánoval, že by se stal knězem. Když mu bylo kolem 20 let, těšil se, že se ožení a bude mít děti. Pak se však pod ním při výstupu na Gerlachovský štít utrhl kus skály – následoval dvacetimetrový pád. Záchranářům trvalo 13 hodin, než jej dopravili do nemocnice. Cítil, že Bůh mu vrátil život a tehdy v něm uzrálo předsevzetí „vrátit svůj život Bohu“ – tím, že se bude věnovat těm, kteří to nejvíc potřebují.[2]

V roce 1994 začal působit jako římskokatolický kněz v Žakovcích. Na opravách rozbořené fary začal v nuzných podmínkách pracovat s lidmi z polepšovny, s navrátilci z vězení, včetně těch, kteří si odpykávali tresty za nejtěžší zločiny. „Věděl jsem, že když od těchto lidí odejdu, budu obyčejný teoretik,“ řekl Kuffa.[2] Postupem času opravu fary dokončili a přistavěli nebo opravili další objekty.

V roce 2015 mu řád milosrdných bratří udělil Cenu Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné.

Pán Bůh nás nebude soudit za to, co jsme nemohli udělat. Ale za to, co jsme mohli, a neudělali jsme.
— Marián Kuffa[2]

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

O Mariánu Kuffovi a jeho životě uprostřed romské komunity natočil slovenský režisér Ladislav Kaboš dokumentární film Všechny moje děti (Všetky moje deti)[3] a Jana Ševčíková film Opři žebřík o nebe (2014).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • KUFFA, Marian: Kazateľnica život, Kumran.sk, Stará Ľubovňa, 2015

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stručný životopis na stránkach Univerzitního pastoračního centra sv. Jozefa Freinademetze. www.upc.uniba.sk [online]. [cit. 2014-03-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-16. 
  2. a b c Kde končí naděje, začíná peklo, dokument České televize, režie Ladislav Kaboš, 2003
  3. Všechny moje děti v Česko-Slovenské filmové databázi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]