Přeskočit na obsah

Margita Rytířová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
pplk. Margita Rytířová
Rodné jménoMargit Schneiderová
Narození23. prosince 1924
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí31. srpna 2019 (ve věku 94 let)
Zadní Třebaň
ČeskoČesko Česko
Národnostčeská Židovka
Povolánídílenská elektromontérka
ZaměstnavatelRoyal Air Force
ChoťVladimír Rytíř
Dětidcera Věra
RodičeOta a Margit Schneiderovi
Příbuznísestra Lenka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Margita Rytířová (rodným jménem Margit Schneiderová, 23. prosince 1924 Praha31. srpna 2019) byla československá občanka židovské národnosti a dílenská elektromontérka Royal Air Force v období druhé světové války.

Před druhou světovou válkou

[editovat | editovat zdroj]

Margit Schneiderová se narodila 23. prosince 1924 v Praze v nepraktikující českožidovské rodině Margit a Oty Schneiderových. V Karlíně vychodila obecnou školu a nastoupila i na státní reálné gymnázium. To nemohla z důvodu německé okupace v březnu 1939 a zavedení rasových nařízení dokončit.

Druhá světová válka

[editovat | editovat zdroj]

Margit Schneiderové se podařilo 31. května 1939 společně se sestrou opustit Protektorát Čechy a Morava prostřednictvím dětského transportu Britského výboru pro uprchlíky z Československa a Nicholase Wintona. Do Londýna dorazila 2. června 1939, zde se obou dívek ujal strýc, u něhož zpočátku našla bydlení. Následně bydlela u britské rodiny ve vesnici Walford v Herefordshire. Zde jí bylo umožněno dokončit střední školu a pracovat jako dětská chůva. V červnu 1942 nastoupila do Ženských pomocných leteckých sborů Britského královského letectva. V Melkshamu absolvovala základní výcvik a poté nastoupila na letiště v Long Marston ve Warwickshire jako dílenská elektromontérka bombardovacích letadel. Po dalších zdokonalovacích kurzech pracovala až do konce války na letišti Honeybourne ve Worcestershire. Žádost o přeložení k československým perutím byla vyslyšena až v červenci 1945, kdy byla převelena k 310. československé stíhací peruti RAF, která se ale už jen chystala k cestě do vlasti. Do Československa se vrátila v prosinci téhož roku.

Po druhé světové válce

[editovat | editovat zdroj]

Margit Schneiderová pracovala po druhé světové válce jako bankovní korespondentka, následně jako směnárnice na bankovní pobočce na ruzyňském letišti a poté do roku 1950 jako administrativní pracovnice na letištní správě. Zde se seznámila s meteorologem Vladimírem Rytířem, za kterého se v roce 1949 provdala. Jako bývalá příslušnice Royal Air Force byla společně s manželem po komunistickém převzetí moci cílem četných výslechů. Byla nucena se živit jako pletařka svetrů za minimální mzdu, poté v Elektroodbytu. V roce 1955 se jí narodila dcera Věra a začala pracovat na poště. Zlepšení přišlo po roce 1960, kdy mohla pracovat jako překladatelka knih do angličtiny a od roku 1968 v zahraniční redakci Nakladatelství technické literatury a to až do odchodu do důchodu. Žila v Zadní Třebani, kde zemřela 31. srpna 2019.[1]

Rodiče Margity Rytířové Margit a Ota Schneiderovi zahynuli během války v německých koncentračních táborech.

Vyznamenání

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]