Marelli Automotive Lighting Jihlava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marelli Automotive Lighting Jihlava
Základní údaje
Právní forma společnost s ručením omezeným
Datum založení 29. května 1997
Adresa sídla Jihlava 113, 586 01, Česko
Charakteristika firmy
Obrat 16,2 mld. Kč (2017)[1]
18,2 mld. Kč (2016)[1]
Provozní zisk 1,7 mld. Kč (2017)[1]
2 mld. Kč (2016)[1]
Výsledek hospodaření 1,5 mld. Kč (2017)[1]
1,9 mld. Kč (2016)[1]
Celková aktiva 6,5 mld. Kč (2017)[1]
6,8 mld. Kč (2016)[1]
Zaměstnanci 2 136 (2017)
Mateřská společnost Fiat Chrysler Automobiles a Automotive Lighting
Majitel Automotive Lighting (100 %)
Identifikátory
IČO 25133152
LEI 549300GV2YPD4LO5QU47
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marelli Automotive Lighting Jihlava (Czech Republic) s.r.o. (dříve Automotive Lighting s.r.o.) je největším producentem automobilových světlometů v Evropě.[2] Sídlí v jihlavské průmyslové zóně Pávov. Založena byla 29. května 1997 jako joint venture německé firmy Robert Bosch GmbH a italské společnosti Magneti Marelli z koncernu Fiat, která je od roku 2003 přes německou společnost Automotive Ligting Reutlingen GmbH jediným vlastníkem společnosti.[3] První světlomety byly vyrobeny na podzim roku 1997 pod značkou Bosch. Náhradní díly pro světlomety jsou vyráběny v nedaleké obci Střítež.

Automotive Lighting s.r.o. má za sebou silnou základnu zahraniční společnosti. Může se chlubit tím, že jako celek působí v 24 městech na 4 kontinentech. Celkem společnost zaměstnává přes 18 000 zaměstnanců. Jihlavské vývojové centrum hraje mezi všemi závody významnou roli. Jedná se totiž o druhé největší centrum ze všech závodů Automotive Lighting.[4]

Zákazníci[editovat | editovat zdroj]

BMW[editovat | editovat zdroj]

BMW spolupracuje Automotive Lighting s.r.o. již více než 10 let. BMW patří mezi největší odběratele. Přední světlomety z Jihlavy lze nalézt na těchto modelech: BMW 4, BMW 6, BMW X3, BMW X5 a BMW Mini.

VW a Škoda[editovat | editovat zdroj]

10 let spolupráce s těmito významnými dodavateli aut se podepisuje na designu modelů jako Škoda Octavia A7, Škoda Yeti, VW Touran, VW Transporter, VW Multivan aj.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Mezi další značky, pro které Automotive Lighting s.r.o. zajišťuje dodávku světlometů, patří Renault, Honda, Peugeot či třeba Porsche.

Celkově dodává Automotive Lighting s.r.o. pro 10 světoznámých zákazníků a může se chlubit již 18 lety zkušeností. V závodech v Pávově a ve Stříteži pracuje na 2300 kvalifikovaných zaměstnanců. Za rok se zde vyrobí 4,5 milionů světel.

Oddělení firmy[editovat | editovat zdroj]

Oddělení vývoje[editovat | editovat zdroj]

Vývojové oddělení Automotive Lighting v Jihlavě zajišťuje kompletní vývoj nejmodernějších světlometů pro výrobce automobilů z celého světa. V rámci vývojových projektů se podílí na všech fázích vývoje světlometů od koncepční fáze včetně designových studií, přes sériovou konstrukci zahrnující jak mechanický design, tak i specializované výpočty a simulace, kompletní vývoj elektroniky, až po uvolňovací procesy včetně výroby zkušebních vzorků. Součástí vývojového oddělení je zároveň správa dokumentace a kompletní správa vývojové IT oblasti.[5]

Na efektivním průběhu zpracování každé zakázky spolupracuje 6 pododdělení, které sdružují dohromady okolo 200 zaměstnanců. Jsou to:

 1. Mechanický design
 2. Testování a validace
 3. Elektronika
 4. Výroba prototypů
 5. Technická dokumentace
 6. IT oddělení pro vývoj[4]

Oddělení předvýroby[editovat | editovat zdroj]

Zde se vyrábí jednotlivé části světlometů. K těm patří duroplasty, termoplasty i 3K čočky. Zaměstnanci se pravidelně zúčastňují speciálních školení, která zajišťují, že každý nový typ světlometů je vyráběn sériově v odpovídajících podmínkách.

Je kladen důraz na specifikaci lisovacích forem a montážních zařízení nutných pro výrobu jednotlivých dílů světlometů. Část z nich pak ještě prochází vzhledovou úpravou, kde se na světlomety nanášejí ozdobné vrstvy či ochranné laky.

Oddělení předvýroby má 4 základní části:

 1. Oddělení nových projektů 
 2. Výroba krycích skel 
 3. Výroba termoplastových dílců
 4. Výroba duroplastových reflektorů[4]

Oddělení montáže[editovat | editovat zdroj]

Zde se montují dohromady jednotlivé části světlometů z předvýroby. Zhmotňuje se zde vize konstruktérů a designérů. Na montážních linkách se připravují jednotlivé díly a předmontované montážní skupiny. Poté se do těsnících drážek nanáší těsnící hmota a do ní se montuje krycí sklo.[4]

Logistika[editovat | editovat zdroj]

Oddělení logistiky se zaměřuje na kvalitní, včasné a správné doručení objednaného zboží a splnění požadavků zákazníka včetně kompletního servisu. Zajišťuje přímý tok informací mezi výrobou jednotlivých komponentů a místem jejich spotřeby.

Díky oddělení logistiky je Automotive Lighting s.r.o schopen zajišťovat přísun dostatečného množství zásob přímo v montážních linkách. Flexibilita celého logistického schématu je umožněna krátkými dopravními trasami a vysokou přizpůsobivostí na montážních linkách i v procesu předvýroby plastových komponentů.

K dispozici je plně automatizovaný sklad, na který navazuje dopravníkový systém distribuce materiálu přímo k výrobním linkám.[6]

Aftermarket[editovat | editovat zdroj]

Na výrobní ploše 5 000 m2 se vyrábí a přepracovávají světlomety do již vyrobených a zavedených vozů. Ty jsou součástí takzvaného sekundárního trhu (Aftermarket). Světlomety a jejich součástky míří z hal ve Stříteži na trh s již vyrobenými a zavedenými typy vozů, jejichž produkce byla už ukončena.

V rámci tohoto oddělení spolupracuje Automotive Lighting s.r.o. např. s těmito automobilkami:

BMW, Porsche, Audi, Volvo, Volkswagen aj.[4]

Oddělení bezpečnosti a životního prostředí[editovat | editovat zdroj]

Společnost Automotive Lighting s.r.o. se ve shodě s environmentálními principy zavazuje splňovat environmentální a energetické politiky a politiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.[4]

Vyráběné produkty a technologie[editovat | editovat zdroj]

Advance LED[editovat | editovat zdroj]

Technologie Advance LED zajišťuje nejvyšší komfort na cestách. Tato technologie umožňuje řidičům soustředit se na vozovku bez zbytečného přepínání mezi potkávacími a dálkovými světly. Je založena na neustálé spolupráci modulů BiGl a LFX, které různými kombinacemi vytvářejí 14 hlavních světelných módů. Ty jsou korigované automaticky např. na základě rychlosti vozidla či detekce protijedoucích aut a vytvářejí dojem plynule se měnícího světelného toku.[4]

Basic LED[editovat | editovat zdroj]

Technologie Basic LED je technologií budoucnosti. Tato technologie řidičům a designérům umožňuje extrémně vysokou životnost světlometů, jež je delší než životnost celého vozu. K dalším výhodám patří výrazně nižší spotřeba energie, vyšší možnosti využití prostoru ve světlometech či svoboda a rozmanitost při stylingu světlometů.

LED je založena na polovodičové technologii. Její použití ve vnějším osvětlení vozidla je stále v plenkách. Její potenciál leží do budoucna zejména ve využití v adaptivních světelných systémech a další optimalizaci spotřeby energie.[4]

AFX/XENON[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 byla Automotive Lighting s.r.o. první společností, která xenonová světla uvedla na trh. Skvělou vlastností xenonu je, že poskytuje o 200 % více světla než halogenový světlomet. Vyžaduje zároveň o cca třetinu méně energie a zároveň je schopen sloužit po dobu téměř celé životnosti automobilu.[4]

Halogen[editovat | editovat zdroj]

Halogenové žárovky byly do světlometů nasazovány od poloviny 60. let. V porovnání s dříve používanými technologiemi poskytují více světla i životnosti. Stále jsou používány pro všechny světelné funkce předních světel automobilů, jako jsou potkávací, dálková, mlhová a parkovací světla.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e f g h Dostupné online.
 2. Nové výrobní prostory Automotive Lighting, s.r.o. Jihlava přinesou další pracovní místa. CzechInvest [online]. 2008-05-30 [cit. 2012-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-08. 
 3. Obchodního rejstřík, vedený Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 3606: Automotive Lighting s.r.o. 2012-02-24
 4. a b c d e f g h i j PORTADESIGN.CZ. www.al-lighting.cz [online]. www.al-lighting.cz [cit. 2016-03-31]. Dostupné online. 
 5. Tvoříme světlo [online]. Tvoříme světlo [cit. 2016-03-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. www.jobfairs.eu [online]. www.jobfairs.eu [cit. 2016-03-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]