Manhattan (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Manhattan
Manhattan – satelitní snímek
Manhattan – satelitní snímek
Manhattan
Manhattan
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Manhattan je ostrov o rozloze 59 km² ležící u východního pobřeží Spojených států, ve státě New York při ústí řeky Hudson. Rozkládá se na něm stejnojmenná čtvrť Manhattan města New York.

Jako první Evropané na něj vstoupili 12. září 1609 námořníci výpravy anglického mořeplavce a objevitele v nizozemských službách Henryho Hudsona, jehož objevy v oblasti řeky, která dnes nese jeho jméno, položily základ nizozemské kolonii Nové Nizozemí. Ten se na ostrově setkal s velice přátelskými indiány kmene Algonkinů, kteří poskytli později neocenitelnou pomoc prvním nizozemským osadníkům.

Nizozemská Západoindická společnost, ustavená roku 1621, vyslala na ostrov Manhattan v roce 1625 skupinu osadníků, aby tam založila kolonii. Tato osada, kterou Nizozemci nazvali Nový Amsterdam, velmi prosperovala a už první rok se jí podařilo splatit společnosti investice dodávkou kožešin a roku 1626 Peter Minnewitt získal od domorodých indiánů výměnou za zboží v hodnotě cca 60 guldenů celý ostrov Manna-hatta.

Po válce s Velkou Británií ostrov stejně jako celá kolonie Nové Nizozemí (včetně Nového Amsterdamu přejmenovaného na New York) připadla Britům, výměnou za budoucí jihoamerickou kolonii Nizozemská Guyana (dnešní Guyana a Surinam).

Od roku 1973 zdobily Manhattan (zejména jeho dolní část – Lower Manhattan) dva obrovské čtvercové hranoly, mrakodrapy tyčící se do výše 415 a 417 metrů – tzv. dvojčata. Po celou dobu své existence byly nepřehlédnutelnou dominantou nejen Manhattanu, ale celého New Yorku (svými rozměry i významem). Po teroristických útocích z 11. září 2001 tyto mrakodrapy nahradila budova One World Trade Center, která zcela pozměnila panorama Manhattanu a tvoří novou symboliku New Yorku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HORDERN, Nicholas; DRESNER, Simon. Nový svět. Praha: Albatros, 1987. Podle německého originálu Die neue Welt z roku 1977. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo Manhattan ve Wikislovníku