Macchina di Santa Rosa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Macchina di Santa Rosa
"Ali di Luce" (Křídla světla) při transportu 3. září 2007
"Ali di Luce" (Křídla světla) při transportu 3. září 2007
Poloha
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Macchina di Santa Rosa (italsky Stroj Svaté Růženy) je cca 30 m vysoká věž, jež je každoročně v červnu a v září ve Viterbu (Toskána, Itálie) vybudována a transportována městem na počest patronky města Svaté Růženy.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Každoročně večer 3. září je stavba věže (Macchina) vyzdvižena stovkou mužů, tzv. „Facchini di Santa Rosa (nosiči sv. Rosy)“ a nesena předem stanovenou, zhruba 1 200 m dlouhou trasou někdy úzkými a křivolakými uličkami a náměstími středověkého centra města.

Transport Macchiny, oslava tradic a víry, je připomínkou slavnostní přepravy těla Svaté Rosy (1233 – 1251), k němuž došlo 4. září roku 1258 na pokyn papeže Alexandra IV. Intaktní ostatky světice byly přeneseny ze skromného hrobu v tehdejším kostele Santa Maria in Poggio do kostela Santa Maria delle Rose v klášteře klarisek (dnes poutní kaple sv. Rosy).

Svatá Růžena[1] (Santa Rosa di Viterbo), zasvěcená panna, dnes patronka města, zemřela ve víře v 18 letech a je místními obyvateli důvěrně zvána "Bambino di Viterbo (Dítě z Viterba)"

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Každých pět let je vypsána soutěž na návrh nové věže. Podle zadání musí mít být stavba věže výšku 28 m (měřeno od ramenou nosičů) Konstrukce může vážit max. 5 tun a mít šířku max. 4,3 m – to proto, že na trase transportu historickým centrem se nacházejí přesahující střechy a balkony a tak úzká místa, že rozměrnější stavba by jimi neprošla.

Vzhled Macchiny se v průběhu historie měnil. Jednoduchý baldachýn, pod nímž byly ostatky světice neseny v roce 1258, byly v průběhu let vystřídány oltáři, používanými především v 18. století, jež se postupně vyvíjely stále více do podoby kostelních věží a v 2. polovině 20. století získaly podobu 30 m vysokých skulpturálních věží. Tělo, nesené v prvním průvodu, nahradila socha světice, umístěná na vrcholu Macchiny.

Zatímco původně byly macchiny vyráběny z papírmaše, dnes se jako stavební materiál používají nehořlavé lehké materiály jako ocel, hliník a skleněná textilní vlákna.

Nejnovější macchina byla vytvořena v roce 2009 s názvem „Fiore del Cielo (Květy nebes)“. Autory byl architektonický ateliér (Artura Vittoriho a Andrease Voglera). Návrh se vyznačoval zlatými vzhůru se vinoucími šroubovicovými plochami. Oproti předchozím macchinám byla použita řada nových detailů, jako např. zlaté zbarvení a více než 1200 LED světel, které osvětlovaly ručně vyrobené textilní růže. Byla vytvořena i speciální scénografie, jež imitovala déšť růžových lístků, který pršel na diváky.

Transport[editovat | editovat zdroj]

Fiore del Cielo (Květy nebes)“ 5. září 2009

Transport věže Macchina di Santa Rosa je v městě Viterbo každoročně hlavní událostí, plnou emocí a víry. Již od odpoledne svátečního dne se zaplňují ulice historického centra obyvateli města i návštěvníky, kteří čekají na transport věže, jenž se koná až večer, za tmy, v potemnělých ulicích.

Transport začíná na prostranství před kostelem sv. Sixta u Porta Romana (brány v městském opevnění), kde sestavená Macchina čekala v plachtami přikrytém lešení. Kolem 20. hodiny je na Macchině zažehnuto na 800 svící. Osvětlení města je zcela zhasnuto. Kolem 21. hodiny nosiči („i Facchini“), v tradičním kroji (bílý oděv s červenými doplňky, kde bílá symbolizuje čistotu duše jejich patronky a červená kardinály, kteří v roce 1258 nesli její tělo), zvednou 5 tun těžkou Macchinu na ramena a za jásotu publika s ní vykročí na více než jeden kilometr (cca 1 200 m) dlouhou cestu. Před nimi kráčí kapela, jež hraje jejich hymnu.

Během transportu je pět zastavení. Během těchto pauz je Macchina postavena na speciální stojany o váze 100 kg. Zastávky jsou na následujících místech:

  • Piazza Fontana Grande
  • Piazza del Plebiscito (před radnicí)
  • Piazza delle Erbe
  • Corso Italia (před kostelem Santa Maria del Suffragio)
  • Piazza del Teatro.

Poslední úsek ke kostelu Santa Rosa značně stoupá vzhůru. Za pomoc lan a dalších lidí je Macchina vytažena vzhůru a postavena na prostranství před poutním kostelem, kde pak zůstává řadu dní vystavena a přístupna návštěvníkům.

Transport bývá vysílán v přímém přenosu některými italskými televizními stanicemi.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • 1984: při příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II. byl zorganizován 24. května mimořádný transport Macchiny
  • 2009: 6. září mohl Papež Benedikt XVI. při své návštěvě Viterba vidět novou Macchinu Santa Rosa "Fiore del Cielo" před poutní kaplí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Terciáři sv. Františka, Plzeň

V tomto článku byl použit překlad textu z článku JMacchina di Santa Rosa na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]