Přeskočit na obsah

Měřík příbuzný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMěřík příbuzný
alternativní popis obrázku chybí
Měřík příbuzný
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Oddělenímechorosty (Bryophyta)
Třídamechy (Bryopsida)
Řádprutníkotvaré (Bryales)
Čeleďměříkovité (Mniaceae)
Rodměřík (Plagiomnium)
Binomické jméno
Plagiomnium affine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měřík příbuzný (Plagiomnium affine) je druh mechu z rodu Plagiomnium (měřík). Dříve patřil do rodu Mnium, měřík, v současné době se však rod Mnium člení na další rody, a to na rod Rhizomnium, Plagiomnium a jiné. Všechny tyto rody se vyznačují poměrně širokými lístky, které mají relativně velké buňky. Proto jsou často používány pro demonstraci buněk a chloroplastů.

Měřík příbuzný je tmavě zelený mechorost, který je vysoký 2–5 cm. Tělo je tvořeno stélkou, která je rozlišena na lodyžku (kauloid), lístky (fylomy) a příchytná vlákna (rhizoidy).

Rostlinka vytváří porosty s přímými plodnými plazivými lodyžkami, které jsou obloukovitě skloněny. Z lodyžek pak, v místě nejnižšího bodu oblouku vyrůstají rhizoidy. Lístky měříku jsou oválné až vejčitě kopinaté a mají krátkou hrotitou špičku. Báze lístků je zúžená a dlouze sbíhá po lodyze. Okraj lístků je zubatý. Tvoří ho 1–4 buněčně tupé zuby, které jsou lemované protáhlými buňkami. Žebro je dole silnější, čím více však postupuje k okraji lístku, je slabší. Končí pod špičkou lístku, nebo až ve špičce.

Jako pro všechny mechy, tak i pro měřík příbuzný je typická rodozměna. Generace sporofytu vytváří štět s tobolkou, která má oválný tvar.

Buňky lístku měříku

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Měřík příbuzný se hojně vyskytuje v prameništích, v bažinách a rákosinách, dále pak na březích potoků. Roste také na ztrouchnivělém dřevě. Vyskytuje se především od nižších poloh až do oblasti hor v Evropě a v Asii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Kalina, T., Váňa, J. Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. Praha: nakladatelství Karolinum 2005. ISBN 80-246-1036-1
  • Kremer B. P., Muhle, H. Lišejníky, Mechorosty, Kapraďorosty: Evropské druhy. Praha: Knižní klub, 1998. ISBN 80-7176-804-9
  • Pilous, Z., Duda, J. Klíč k určování mechorostů ČSR. Praha: nakladatelství Československé akademie věd 1960.
  • Kubešová, S., Musil, Z., Novotný, I., Plášek, V., Zmrhalová. Mechorosty – součást naší přírody. Prostějov: Vydavatel Český svaz ochránců přírody 2009. ISBN 978-80-254-6057-3

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]