Štět (botanika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Štěty s tobolkami mechu Tortula muralis

Štět (seta) mechorostů je součástí sporofytu. Nasedá na zelený gametofyt a nese na svém vrcholku tobolku. Jako ostatní části sporofytu je diploidní a má tedy 2 sady chromozomů. U některých skupin mechorostů (např. hlevíky nebo rašeliníky) může být zcela redukovaný. Funkcí štětu je vynést tobolku dostatečně vysoko, aby zralé výtrusy dopadly dále od mateřské rostliny, například poryvem větru. U epifytických druhů rostoucích na stromech bývá často štět krátký, protože jedinec je již dostatečně vysoko aby se výtrusy dostaly do vzdálenějšího okolí.

štět a tobolka játrovky

U různých skupin mechorostů se štět značně liší.

Štět játrovek[editovat | editovat zdroj]

receptákulum se sporofyty u porostnice mnohotvárné

Játrovky mají bezbarvý (hyalinní) štět který se prodlužuje velmi rychle, všechny buňky štětu jsou při dozrání tobolky připravené a jejich prodloužení je způsobeno absorpcí vody. Z tohoto důvodu je štět játrovek efemérní (krátkověký) a během několika dnů uvadá. V rámci přizpůsobení na nedostatek vody se u některých skupin játrovek z převážně suchých stanovišť vyvinul krátký štět, který ale vyrůstá na vyvýšeném receptakulu směrem dolů. Nejznámějším zástupcem mající receptakula (lidově nazývaná deštníčky) je porostnice mnohotvárná.

Štět mechů[editovat | editovat zdroj]

Mechy mají typicky štět v mládí zelený, po dozrání hnědý, a na rostlině obvykle vydrží několik týdnů až měsíců. Štět se prodlužuje ještě před dozráním tobolky. Podle pozice štětu (a tudíž i samičích gametangií) na lodyžce rozlišujeme mechy na vrcholoplodé (akrokarpní – štět vyrůstá z vrchu lodyžky) a bokoplodé (pleurokarpní – štěty vyrůstají zboku lodyžky)[1].

Některé skupiny mechů, například rašeliníky[2] nebo štěrbovky[3] nemají štět, jeho funkci plní výběžek gametofytu zvaný pseudopodium.

Některé mechy mají štět extrémně zkrácený, takže tobolka ani nekouká z lístků (např. Acaulon muticum), popř. je vidět pouze zčásti (Diphiscium, Orthotrichum).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÁŇA, Jiří. Obecná bryologie. 1. vyd. vyd. Praha: Karolinum 187 s. ISBN 9788024610931. OCLC 85716922 
  2. Sphagnaceae Dumort. – rašeliníkovité. botanika.prf.jcu.cz [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. 
  3. Andreaeaceae Dumort. – štěrbovkovité. botanika.prf.jcu.cz [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]