Měřík příbuzný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Měřík příbuzný

alternativní popis obrázku chybí
Měřík příbuzný
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: mechorosty (Bryophyta)
Třída: mechy (Bryopsida)
Řád: prutníkotvaré (Bryales)
Čeleď: měříkovité (Mniaceae)
Rod: měřík (Plagiomnium)
Binomické jméno
Plagiomnium affine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měřík příbuzný (Plagiomnium affine) je druh mechu z rodu Plagiomnium (měřík). Dříve patřil do rodu Mnium, měřík, v současné době se však rod Mnium člení na další rody, a to na rod Rhizomnium , Plagiomnium a jiné. Všechny tyto rody se vyznačují poměrně širokými lístky, které mají relativně velké buňky. Proto jsou často používány pro demonstraci buněk a chloroplastů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Měřík příbuzný je tmavě zelený mechorost, který je vysoký 2-5 cm. Tělo je tvořeno stélkou, která je rozlišena na lodyžku (kauloid), lístky (fylomy) a příchytná vlákna (rhizoidy).

Rostlinka vytváří porosty s přímými plodnými plazivými lodyžkami, které jsou obloukovitě skloněny. Z lodyžek pak, v místě nejnižšího bodu oblouku vyrůstají rhizoidy. Lístky měříku jsou oválné až vejčitě kopinaté a mají krátkou hrotitou špičku. Báze lístků je zúžená a dlouze sbíhá po lodyze. Okraj lístků je zubatý. Tvoří ho 1-4 buněčně tupé zuby, které jsou lemované protáhlými buňkami. Žebro je dole silnější, čím více však postupuje k okraji lístku, je slabší. Končí pod špičkou lístku, nebo až ve špičce.

Jako pro všechny mechy, tak i pro měřík příbuzný je typická rodozměna. Generace sporofytu vytváří štět s tobolkou, která má oválný tvar.

Buňky lístku měříku

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Měřík příbuzný se hojně vyskytuje v prameništích, v bažinách a rákosinách, dále pak na březích potoků. Roste také na ztrouchnivělém dřevě. Vyskytuje se především od nižších poloh až do oblasti hor v Evropě a v Asii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kalina, T., Váňa, J. Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. Praha: nakladatelství Karolinum 2005. ISBN 80-246-1036-1
  • Kremer B. P., Muhle, H. Lišejníky, Mechorosty, Kapraďorosty: Evropské druhy. Praha: Knižní klub, 1998. ISBN 80-7176-804-9
  • Pilous, Z., Duda, J. Klíč k určování mechorostů ČSR. Praha: nakladatelství Československé akademie věd 1960.
  • Kubešová, S., Musil, Z., Novotný, I., Plášek, V., Zmrhalová. Mechorosty- součást naší přírody. Prostějov: Vydavatel Český svaz ochránců přírody 2009. ISBN 978-80-254-6057-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]