Městská knihovna Pelhřimov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Městská knihovna Pelhřimov
The Municipal Library of Pelhřimov
Městská knihovna Pelhřimov
Městská knihovna Pelhřimov
Stát ČeskoČesko Česko
Poloha Městská knihovna, Jirsíkova 841, Pelhřimov
Typ centrální (hlavní) knihovna
Zaměření veřejná
Založena 1903
Počet poboček 1
Knihovní fond
Knihovní fond 164 541
Další informace
Ředitel Mgr. Martin Ecler
Webové stránky https://www.knih-pe.cz/
Telefon 565 321 093
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městská knihovna Pelhřimov je veřejná univerzální knihovna, kterou zřizuje město Pelhřimov. Předmětem činnosti je poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Od roku 2017 nabízí též ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze možnost studia virtuální univerzity třetího věku.[1]

Pelhřimovská knihovna je knihovna pověřená regionálními funkcemi. Tyto funkce jsou definovány zákonem č.257/2001 Sb. a slouží jako pomoc malým knihovnám s neprofesionálními knihovníky.[2] Vycházejí přitom z účelné dělby práce a koordinace odborných činností knihoven. V rámci těchto funkcí zabezpečuje MKP některé odborné činnosti pro celý okres Pelhřimov. Počet obsluhovaných knihoven v regionu je 93, z tohoto počtu je 8 knihoven profesionálních, 84 neprofesionálních a 1 pobočka. Pro knihovny regionu připravilo v roce 2018 oddělení regionálních funkcí 551 výměnných souborů o velikosti 25 739 svazků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o veřejné knihovně v Pelhřimově pochází z roku 1846, kdy v časopise Květy vyšel článek od pelhřimovského dopisovatele W. Svobody.[3] Za finanční základ pro založení první české veřejné knihovny v Pelhřimově posloužil výtěžek dvou studentských divadelních představení, která se konala v září onoho roku.[3]

V roce 1860 pak došlo k založení knihovny pro členy Řemeslnicko-čtenářské besedy. Na přelomu století však již žádná z těchto knihoven nefungovala.

Dnešní městská knihovna a čítárna vznikla opět ze snahy pelhřimovských studentů oživit kulturní ruch ve městě a poskytnout jeho obyvatelům příležitost ke vzdělání. Svoji záslužnou osvětovou činnost započala v roce 1903 jako Lidová knihovna Palackého.[3] Prvním sídlem knihovny s veřejnou čítárnou byl přední sál Národního domu. Základem knihovního fondu byly knihy z obou bývalých knihoven. Dokoupením dalších svazků stoupl hned v prvním roce jejich počet svazků na 700. Noviny a časopisy se do čítárny zapůjčovaly ze soukromého majetku.[3] Počet čtenářů činil v počátečních letech asi 500 v zimní a 300 v letní sezóně.

Po vydání prvního knihovního zákona v roce 1919 se z dobrovolně utvořeného sdružení stala instituce s pevně stanoveným řádem.[3] Tento zákon stanovil obcím povinnost financovat knihovnu a platit knihovníka s patřičným vzděláním. Během dalších let se knihovna dále rozvíjela a několikrát se také stěhovala.

V roce 1955 zakotvila na 29 let v bývalém purkrabském domě ze 16. století na náměstí. Vzhledem k nevyhovujícím stísněným prostorám muselo být dětské oddělení v roce 1968 umístěno mimo budovu knihovny.

V roce 1984 se knihovna opět stěhovala, tentokrát do nově adaptované budovy v Palackého ulici 48.

Od roku 2002 je sídlem knihovny budova bývalého poštovního úřadu z roku 1906 v Jirsíkově ulici 841, která byla pro potřeby knihovny zrekonstruována a vybavena potřebným zařízením a počítačovou technikou.[3] Dětské oddělení v podkroví je označováno za jednu z nejbarevnějších českých knihoven pro děti.

V březnu 2003 byl v dětském oddělení spuštěn internet pro dětské uživatele.[4]

Od května 2004 nabízí moderní knihovnický systém lepší služby pro uživatele včetně bezplatné rezervace požadovaných dokumentů.

V roce 2005 vznikl při MKP literární klub.

Od roku 2006 pořádá MKP pravidelné bezplatné kurzy práce s počítačem včetně elektronické pošty a práce s internetem.

K novým službám knihovny patří od roku 2009 Upozornění na konec výpůjční lhůty a bezplatné Wi-Fi připojení.

Od. března 2010 je činnost MKP prezentována na Facebooku.

Řadu změn doznaly i názvy knihovny. Z původního názvu vznikla Městská knihovna Palackého, v roce 1951 Okresní lidová knihovna, v roce 1970 Okresní knihovna a v roce 1996 Městská knihovna KS. V současné době je Městská knihovna Pelhřimov součástí Kulturních zařízení města Pelhřimova.[3]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 měla knihovna 3736 čtenářů, z tohoto počtu bylo 1419 dětí. V tomto roce bylo evidováno 116 585 návštěv knihovny a čtenáři si vypůjčili 168 131 dokumentů. Velikost knihovního fondu činila 164 541 dokumentů. Pro zájemce o vzdělávací a kulturní akce uspořádala knihovna 557 akcí, které navštívilo 19 164 posluchačů. Pořádají se zde besedy se spisovateli a ilustrátory pro děti i dospělé, autorská čtení, přednášky z různých oborů, cestopisné pořady, tvůrčí dílny pro děti a dospělé, výtvarné dílny, školení (jak pracovat s internetem, se sociálními sítěmi, internet prakticky, stahování elektronické knihy do mobilu či čtečky, jak vyhledávat dokumenty, jak správně citovat aj.), literární semináře, zážitkové semináře, cvičení, muzikoterapie, kuchařské workshopy, divadelní představení, zdravé snídaně v knihovně, nocování v knihovně, čtenářské soutěže, fotografické workshopy, malířské dílny, tréninky paměti, hudební pořady, koncerty, turnaje deskových her, pexesiády, puzzliády, soutěže, recitační přehlídky, promítání filmů aj.

Pelhřimovská knižní NEJ…[editovat | editovat zdroj]

 • Nejstarší knihou ve fondu je kniha Jiří Doupovec od Josefa Jindřicha Řezníčka z roku 1856
 • Nejdražší knihou je Království české od Jiřího Loudy, jehož cena byla 5000 Kč
 • Nejtěžší knihou je Encyklopedie knihy od Petra Voita, která váží 4,7 kg
 • Největší knihou je Království české od Jiřího Loudy
 • Unikátní knihou je Herbář aneb Bylinář Doktora Petra Ondřeje Mathiola reprint z roku 1596, vydaný v r. 1924

Nejpůjčovanější knihy pro dospělé v roce 2018[editovat | editovat zdroj]

 • Samota pro dva od Táni Kubátové
 • Bábovky od Radky Třeštíkové
 • Malý pražský erotikon od Patrika Hartla
 • Svědkyně ohně od Larse Keplera

Nejpůjčovanější dětské knihy v roce 2018[editovat | editovat zdroj]

 • Deníky malého poseroutky Jeffa Kinneye
 • Staré řecké báje a pověsti Eduarda Petišky

Nejoblíbenější žánry knih pro dospělé[editovat | editovat zdroj]

 • romány pro ženy (spisovatelky Kubátová, Keleová-Vasilková)
 • romány ze současnosti (spisovatelé Hartl, Třeštíková)
 • detektivní romány (spisovatelé Kepler, Nesbö)
 • humoristické příběhy (spisovatel Boček)

Nejoblíbenější žánry knih pro děti[editovat | editovat zdroj]

 • humoristické příběhy (Deník malého poseroutky)
 • fantasy (Harry Potter 7. díl)
 • pohádky (Večerníčkovy pohádky)
 • encyklopedie

Nej akce[editovat | editovat zdroj]

 • Největší návštěvnost z pořádaných akcí v roce 2018 měla beseda s oblíbeným český psychiatrem a publicistou MUDr. Radkinem Honzákem, na kterou přišlo 138 posluchačů.
 • Netradiční a mediálně nejvyhledávanější akcí je pořad Živá knihovna, kdy v roli knih vystupují „živé knihy“, jimiž jsou lidé, kteří jsou ochotni vyprávět svůj životní příběh. Ve spolupráci s pelhřimovskou neziskovou organizací Hodina H oslovují pracovníci MKP zajímavé osobnosti. V roli „knih“ se tak představili oběť domácího násilí, farář z Angoly, který studoval v Pelhřimově, člověk, který si prošel duševním onemocněním, či student, který se narodil s dědičnou oční chorobou a od narození je nevidomý. Neobvyklý formát pořadu a zajímavý a přínosný obsah napomáhají v přehodnocování a vylepšování vztahu k minoritám a odbourávání předsudků. Pořad se snaží odstraňovat jednobarevné nahlížení na problémy menšin či jednotlivců s netradičním životním postojem či problémem, vzbuzovat zájem o lidi kolem nás a učit účastníky pomáhat těm, kteří pomoc potřebují. Napomáhá též prevenci proti nesnášenlivosti, diskriminaci, sociálnímu vyloučení, extremismu i rasismu,
 • Nejnovějším dlouhodobým projektem, který v říjnu 2018 odstartoval v pelhřimovské knihovně, je Bookstart aneb S knížkou do života zaměřený na podporu čtenářství, spolupráci s rodiči nejmenších dětí a s těmito dětmi. Jeho cílem je rozvíjení verbálních a komunikačních dovedností a podpora čtenářství u této skupiny dětí. Pelhřimovská knihovna po jednání s vedením města Pelhřimova a schválení Radou města byla přizvána jako další partner ke slavnostnímu vítání občánků. V rámci této akce v obřadní síni pelhřimovské radnice předávají knihovnice rodičům pozvání do knihovny a čtenářský poukaz spolu s dalšími dárky, které obsahuje set Bookstartu. Od zahájení projektu jsme rozdaly 120 setů s metodickou příručkou, tipy k prvnímu čtení, leporelem pro dítě a poukázkou na audioknihu. Někteří z rodičů využili možnost bezplatné registrace a pravidelně do knihovny docházejí. S rodiči a dětmi pracujeme při dopoledních setkáních v dětském oddělení knihovny. Využíváme knihy, didaktické hračky, maňásky, hudební nástroje, snažíme se zábavnou formou zaujmout děti, jejich maminky i tatínky zapojujeme do práce s jednoduchými texty, básničkami, písničkami a říkadly. Dáváme rodičům doporučení na knihy pro nejmenší posluchače. Projekt je rodiči nejmenších čtenářů vnímán velice pozitivně, stejně tak je oceňován i představiteli města či zástupci médií.
 • Nejdéle trvajícím projektem je Celoživotní vzdělávání, které začala pelhřimovská knihovna organizovat od roku 2005. V jeho průběhu v letech 2005–2018 proběhlo 198 přednášek a cestopisných pořadů, 28 tvůrčích dílen, 8 besed s autorským čtením, 4 kuchařské workshopy a 2 semináře v rámci projektu. Počet zájemců o pořádané přednášky má stále vzrůstající tendenci a je velmi příznivě hodnocen nejen účastníky, ale i zřizovatelem knihovny.  V roce 2018 se v rámci tohoto projektu uskutečnilo 9 přednášek, 11 cestopisných pořadů, 2 besedy s autorským čtením, 2 semináře, 2 tvůrčí dílny a 2 kuchařské workshopy.
 • Pelhřimovská knihovna má jedno z nejvyšších procent čtenářů z dětí do 15 let z knihoven České republice, více než 66 % dětí z obsluhované populace do 15 let jsou čtenáři naší knihovny.
 • V rámci projektu ROI (Returns on Investments), který se zabývá měřením návratnosti investic do veřejných knihoven, dosáhla pelhřimovská knihovna jednoho z nejlepších výsledků dosaženého v českých knihovnách. Ověřená hodnota ekonomické efektivnosti činí 9,12. Tento výsledek znamená, že za každou korunu vloženou zřizovatelem do jejího rozpočtu, poskytla knihovna veřejnosti službu v hodnotě 9,12 Kč.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Městské knihovně Pelhřimov se daří i v oblasti spolupráce s dobrovolníky, již druhým rokem úspěšně pokračuje cyklus Milá setkávání, kdy dobrovolnice Iva Brothánková oslovuje významné osobnosti Pelhřimova, které se při moderované besedě v knihovně blíže rozpovídají o svém životě, zálibách, ale třeba i studiu, oblíbených knihách a posluchačům tak poodhalí svůj profesní a osobní životní příběh. S konceptem pořadu přišla čtenářka knihovny Iva Brothánková, která se na vzniku nového projektu podílela a jako dobrovolnice besedy s osobnostmi připravuje a moderuje. Inspiraci pro nový a netradiční cyklus pořadů čerpala ze své dřívější praxe s podobnými setkáními. Osobnostmi, které před posluchače usedly v rámci tohoto cyklu, byly PhDr. Zdeněk Martínek, ředitel SOA Pelhřimov a spoluautor knihy Pelhřimov – historie, kultura, lidé, významný český psycholog docent Pavel Říčan, historička Mgr. Lenka Martínková, speciální pedagog PaedDr. Zdeněk Martínek či dlouholetý starosta Pelhřimova Leopold Bambula. Příznivé ohlasy a velký počet návštěvníků potvrdil, že nový cyklus posluchače zaujal a očekávají další pokračování setkávání se zajímavými osobnostmi Pelhřimova.

Městská knihovna Pelhřimov je po Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě druhou knihovnou kraje Vysočina zapojenou v celostátním projektu Centrální portál knihoven – Knihovny.cz, který poskytuje jednotný přístup ke službám českých a moravských knihoven. Jeho hlavním cílem je poskytovat kvalitní informační a knihovnické služby a to komukoliv, odkudkoliv a kdykoliv. Na portálu lze prohledávat katalogy všech zapojených knihoven z jediného vyhledávacího řádku. Informační zdroje naší knihovny tak mohou prohledávat nejen naši čtenáři, ale i uživatelé, kteří dosud web či naše on-line katalogy nevyužívali.

Velmi úspěšnou a vyhledávanou službou je půjčování deskových a jiných společenských her pro děti a mládež. V současné době nabízí MKP 441 her od různých nakladatelství a vydavatelů. Vyhledávanou aktivitou dospívajících návštěvníků je Klub deskových her, jehož návštěvnost je vysoká, pravidelně dochází 30–45 hráčů. Vzrůstající zájem je o půjčování elektronických tužek a knížek z Kouzelného čtení od Albi.

Městská knihovna Pelhřimov je zapojena do projektu Knihovna do vlaku, díky kterému mají cestující Českých drah v budově pelhřimovského nádraží možnost půjčit si na cestu knihy a časopisy z fondu knihovny na nádraží. MKP pravidelně dováží knihy i do nemocniční knihovny Nemocnice Pelhřimov.

Pro čtenáře, kteří potřebují vrátit vypůjčené knihy, v době, kdy už má knihovna zavřeno, je 24 hodin denně k dispozici bibliobox – samoobslužný návratový box na knihy. Funguje bez problémů a je velmi využívaný.

Ocenění knihovny[editovat | editovat zdroj]

 • V roce 2018 získala MKP na základě zaslaných nominací a následného rozhodnutí Zastupitelstva města Pelhřimova významné ocenění za poskytované služby, činnost a mnohé aktivity pro občany města i regionu.  V kategorii Mimořádné zásluhy o rozvoj města byla knihovně udělena Cena města Pelhřimova. Pro knihovnu a všechny její zaměstnance je toto prestižní ocenění významnou poctou a uznáním za práci a aktivity, které knihovna a její zaměstnanci vykonávají pro všechny zájemce. V tomtéž roce se v celostátní soutěži Městská knihovna roku 2018 umístila druhá v kategorii obcí od 10 000 do 20 000 obyvatel a v celkovém pořadí knihoven obsadila páté místo.
 • V celostátní soutěži Městská knihovna roku 2019 postoupila MKP na základě výsledků v prvním kole, kde probíhalo hodnocení pomocí metody benchmarkingu, do druhého kola a dostala se tak mezi 8 nejlépe hodnocench knihoven v republice. Po prvním kole byla celkově druhá za Městskou knihovnou Louny, kterou však předstihla v parametrech „využití zdrojů a služeb“ a „efektivnost“.
 • Městská knihovna v Pelhřimově získala i významná ocenění v celostátní soutěži dětských knihoven Kamarádka knihovna, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky pod záštitou Ministerstva kultury ČR. V soutěži, jejímž cílem je motivovat knihovny k lepším službám a co největší vstřícnosti k dětským uživatelům, obsadila knihovna v roce 2013 první místo v kategorii měst od 15 001 do 21 000 obyvatel, v roce 2016 obsadila třetí místo v kategorii měst od 14 001 do 25 000 obyvatel.

Nejnovější služby pelhřimovské knihovny[editovat | editovat zdroj]

V průběhu letních prázdnin 2019 připravili zaměstnanci knihovny pro čtenáře i ostatní návštěvníky tyto nové služby:

 •  půjčování zámků na jízdní kola oproti záloze, aby si čtenáři či návštěvníci-cyklisté mohli svá kola odložit do stojanu v knihovně a zamknout si je
 • v hudebním oddělení si zájemci mohou nechat zdarma vyčistit ultrazvukem CD, šperky a brýle
 • se začátkem školního roku nabízíme balení učebnic a sešitů do PVC fólie
 • na zahrádce v atriu knihovny přibylo pro děti pískoviště, bazének, deky na trávník a nové slunečníky s posezením na lavičkách
 • v dětském oddělení mohou rodiče pro svá miminka použít nový přebalovací pult
 • k půjčování deštníků nově přibylo i půjčování pláštěnek
 • v přízemí knihovny u vchodu najdou návštěvníci stojánek s informačními materiály a mapami Pelhřimova a okolí

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]