Lukáš Pohůnek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lukáš Pohůnek
Lukáš Pohůnek, 2012
Lukáš Pohůnek, 2012
Základní informace
Narození 1988
Žilina, Československo
Původ Slovák
Žánry Vážná hudba
Povolání Dirigent
Příbuzná
témata
Slovenská filharmonie
Významný nástroj
Trubka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lukáš Pohůnek (* 1988, Žilina, Československo) je slovenský dirigent.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v česko-slovenské rodině hudebníků. Vystudoval hru na trubku na Konzervatoři v Žilině. Jako sólista vystoupil se Slovenskou filharmonií, Slovak Sinfoniettou Žilina, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Bohuslava Martinů a další. Spolupracoval s Jakubem Hrůšou.

V roce 2007 začal soukromě studovat dirigování u Leoše Svárovského, do jehož dirigentské třídy na Akademii múzických umění v Praze byl přijat v roce 2009. V sezoně 2012/2013 byl stážistou na Akademii Muzycznej v Krakově ve třídě profesora Rafaela Delekty. Aktivně se zúčastnil i mistrovských dirigentských kurzů u George Pehlivaniana a Tadeusze Strugaly.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Dirigoval několik domácích i zahraničních orchestrů. Mezi nimi jsou Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice, Slovak Sinfonietta Žilina, Akademičtí komorní sólisté Praha, Moravskoslezská sinfonietta Ostrava, Orkiestra akademii Beethovenowskiej Krakov a Valencia ensemble. Také spolupracoval s Pražským komorním sborem a byl asistentem Olivera Dohnányiho při sboru Canticorum Iubilo Praha.

Mladý adept dirigování (…) se zhostil známé Pražské symfonie č. 38 D dur KV 504 W.A.Mozarta, za kterou ho možno pouze pochválit. V jeho koncepci bylo zřejmé porozumění formě, respekt k dimenzím orchestru, disciplína, ale zároveň i radost a vyžívání se v tvárnosti hudební materie. Pohůnek vstupoval na dirigentský stupínek se zřejmou pokorou. Jeho předpoklady, talent a doufejme – další příležitosti mu otevřou nové perspektivy.
— Lýdia Dohnalová - Štátny komorný orchester Žilina. In: Hudobný život, 2012/12, s. 5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]