Ludolf Bakhuizen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludolf Bakhuizen
Zelfportret Bakhuizen.jpg
Narození 28. prosince 1630
Emden
Úmrtí 17. listopadu 1708 (ve věku 77 let)
Amsterdam
Povolání malíř
Významná díla De aankomst van prins Willem III in de Oranjepolder op 31 januari 1691
Het dok van de Verenigde Oost-Indische Compagnie in Amsterdam
La Bataille de la Baie de Vigo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludolf Bakhuizen, transkribováno také Backhuyzen, Bakhuyzen a dokonce i Bakhuysen nebo Backhusein (28. prosince 1630, Emden ve východním Frisku1708), byl nizozemský krajinář.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli maloval i jiné náměty a vytvořil hodně kreseb, je vnímán hlavně jako malíř velkých bouřlivých mořských krajin, jakými je například obraz Lodě v krajní nouzi u skalnatého pobřeží (1667, Národní galerie ve Washingtonu, Washington D.C.), známý v několika verzích. Předtím, než začal malovat, pracoval jako úředník a kaligraf, nejdříve ve svém rodném Emdenu a pak v Amsterodamu, kam přijel někdy kolem roku 1650. V roce 1656 je už zaznamenán jako člen Amsterodamské kaligrafické společnosti. Jeho první známá malba se datuje se rokem 1658.

Ludolf Backhuysen 1690, Olej na plátně, 173,5 x 341 cm, Musées Royaux des Beaux-Arts, Brusel

Jeho učiteli byli pravděpodobně Allart van Everdingen a Hendrick Dubbels. Willem van de Velde mladší měl na něho také vliv a byl jeho rivalem, ale poté co spolu se svým otcem odešel do Anglie (na přelomu let 1672/73), se stal jedním z vůdčích malířů mořských krajin a bitevních scén, historických i imaginárních.

Mezi jeho nejdůležitějšími obrazy je Přístav v Amsterodamu (1665, Louvre, Paříž), objednaný amsterdamskou městskou radou a darovaný francouzskému ministru financí, Huguesovi de Lionne. Ačkoli vyvedené v temných tónech, jeho obrazy bývají velmi dramatické, jako v obrovské bouřkové scéně v Musée des Beaux-Arts v Bruselu, nebo živé jako Obchodní lodní kotviště v Texelu Národní námořní muzeum, Londýn. Po jeho práci byla velká poptávka a jeho díla se octla ve sbírkách císařů, princezen i obyčejných holandských občanů stejnou měrou. Petr Veliký a později Fridrich II. Veliký jsou dva příklady panovníků, kteří vlastnili některé obrazy. Byl také dobrý společník s mnoha přáteli.

V České republice od něj máme výjev námořní bitvy mezi (plachetními) loďstvy Nizozemska a Anglie. Právě tam je zapsán pod jménem "Backhusein".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]