Luboš Motl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Luboš Motl, PhD.
LubosMotlPubMicro.jpg
Narození 5. prosince 1973 (47 let)
Plzeň
Alma mater Rutgersova univerzita
Univerzita Karlova
Povolání fyzik, překladatel, teoretický fyzik a matematik
Ocenění Pečeť města Plzně (1992)
Harvard Junior Fellow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luboš Motl (* 5. prosince 1973 Plzeň) je český teoretický fyzik, zabývající se teorií superstrun, resp. obecnými problémy kvantové gravitace.

Fyzikální činnost[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a Rutgers University. Poté působil na Harvardově univerzitě jako junior fellow[1] a později odborný asistent.[2] Od roku 2007 po ukončení jeho působení na Harvardu žije v Plzni.

Je jedním z autorů tzv. maticové teorie[3][4] (neporuchová formulace teorie strun), dále se věnoval teorii twistorů, AdS/CFT korespondenci, smyčkové kvantové gravitaci a dalším tématům teoretické fyziky.[zdroj?]

Do češtiny přeložil knihu Briana Greenea Elegantní vesmír (Mladá fronta 2001), s Milošem Zahradníkem je spoluautorem učebnice Pěstujeme lineární algebru (Karolinum 1995).

Názory a internetové diskuse[editovat | editovat zdroj]

Často publikuje nejrůznější texty na webu, zejména na Neviditelném psu (a to jak popularizační články o vědě, tak o životě v Americe), je jedním z moderátorů usenetové diskusní skupiny sci.physics.strings. Je rovněž znám jako vášnivý účastník diskusí a flame warů pod články, v nichž propaguje konzervativní názory, politiku ODS a kritizuje poměry v ČR, levicovost a politickou korektnost; nezřídka útočí na názorové oponenty, a pohybuje se na hraně vyhrožování či rasových útoků.

Píše poezii pod pseudonymem Lumo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Current & Former Junior Fellows / Listed by Field. The Society of Fellows
  2. HANDS, John. Cosmosapiens: Human Evolution from the Origin of the Universe. New York: Overlook Duckworth, 2016. ISBN 978-1-4683-1244-7. Kapitola Problems with string theory, s. 71. (anglicky) 
  3. MOTL, Luboš. Proposals on nonperturbative superstring interactions. arXiv:hep-th/9701025. 1997-01-08
  4. GLANZ, James. The World of Science Becomes a Global Village; Archive Opens a New Realm of Research. The New York Times [online]. 2001-05-01 [cit. 2019-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]