Luboš Motl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Luboš Motl, PhD.
LubosMotlPubMicro.jpg
Narození 5. prosince 1973 (45 let)
Plzeň
Alma mater Rutgers University
Univerzita Karlova
Ocenění Pečeť města Plzně (1992)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luboš Motl (* 5. prosince 1973 Plzeň) je český teoretický fyzik, zabývající se teorií superstrun, resp. obecnými problémy kvantové gravitace.

Fyzikální činnost[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a Rutgers University. Poté působil na Harvardově univerzitě jako odborný asistent. Od roku 2007 po ukončení jeho působení na Harvardu žije v Plzni.

Je jedním z autorů tzv. maticové teorie[zdroj?] (neporuchová formulace teorie strun), dále se věnuje teorii twistorů, AdS/CFT korespondenci, smyčkové kvantové gravitaci a dalším tématům teoretické fyziky.

Do češtiny přeložil knihu Briana Greenea Elegantní vesmír (Mladá fronta 2001), s Milošem Zahradníkem je spoluautorem učebnice Pěstujeme lineární algebru (Karolinum 1995).

Názory a internetové diskuse[editovat | editovat zdroj]

Často publikuje nejrůznější texty na webu, zejména na Neviditelném psu (a to jak popularizační články o vědě, tak o životě v Americe), je jedním z moderátorů usenetové diskusní skupiny sci.physics.strings. Je rovněž znám jako vášnivý účastník diskusí a flame warů pod články, v nichž propaguje konzervativní názory, politiku ODS a kritizuje poměry v ČR, levicovost a politickou korektnost; ostře odsoudil i stav české fyzikální výuky a vědy.[zdroj?]

Píše poezii pod pseudonymem Lumo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]