Luboš Motl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Luboš Motl
LubosMotlPubMicro.jpg
Narození 5. prosince 1973 (44 let)
Plzeň
Alma mater Rutgers University
Univerzita Karlova
Ocenění Pečeť města Plzně (1992)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mgr. Luboš Motl, PhD. (* 5. prosince 1973 Plzeň) je český teoretický fyzik, zabývající se teorií superstrun, resp. obecnými problémy kvantové gravitace.

Luboš Motl jako fyzik[editovat | editovat zdroj]

Motl vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a Rutgers University. Poté působil na Harvardově univerzitě jako odborný asistent. Od roku 2007 po ukončení jeho působení na Harvardu žije v Plzni.
Je jedním z autorů tzv. Maticové teorie (neporuchová formulace teorie strun), dále se věnuje teorii twistorů, AdS/CFT korespondenci, smyčkové kvantové gravitaci a dalším tématům teoretické fyziky.

Luboš Motl do češtiny přeložil knihu Briana Greenea Elegantní vesmír (Mladá fronta 2001), s Milošem Zahradníkem je spoluautorem učebnice Pěstujeme lineární algebru (Karolinum 1995).

Jiné zájmy[editovat | editovat zdroj]

Často publikuje nejrůznější texty na webu, zejména na Neviditelném psu (a to jak popularizační články o vědě, tak o životě v Americe), je jedním z moderátorů usenetové diskusní skupiny sci.physics.strings. Je rovněž znám jako vášnivý účastník diskusí a flame warů pod články, v nichž propaguje konzervativní názory, politiku ODS a kritizuje poměry v ČR, levicovost a politickou korektnost; ostře odsoudil i stav české fyzikální výuky a vědy.[zdroj?]

Luboš Motl píše poezii pod pseudonymem Lumo. Následuje ukázka ze sbírky Hrozen Lumových veršů publikované na webu: "Pohled do okna// Jedno slunné pondělí/ okénko jsem otevřel./ Za ním úsměv nádherný/ zrakem svým jsem rázem zřel.// Stovky lidí otvírají/ denně okno průhledné,/ občas se v něm pousmějí/ tváře trošku pohledné. [...]" (Pramen: [1], 2008).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]