Luboš Motl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Luboš Motl
LubosMotlPubMicro.jpg
Narození 5. prosince 1973 (44 let)
Plzeň
Alma mater Rutgers University
Univerzita Karlova
Ocenění Pečeť města Plzně (1992)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mgr. Luboš Motl, PhD. (* 5. prosince 1973 Plzeň) je český teoretický fyzik, zabývající se teorií superstrun, resp. obecnými problémy kvantové gravitace.

Luboš Motl jako fyzik[editovat | editovat zdroj]

Motl vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a Rutgers University. Poté působil na Harvardově univerzitě jako odborný asistent. Od roku 2007 po ukončení jeho působení na Harvardu žije v Plzni.
Je jedním z autorů tzv. Maticové teorie (neporuchová formulace teorie strun), dále se věnuje teorii twistorů, AdS/CFT korespondenci, smyčkové kvantové gravitaci a dalším tématům teoretické fyziky.

Luboš Motl do češtiny přeložil knihu Briana Greenea Elegantní vesmír (Mladá fronta 2001), s Milošem Zahradníkem je spoluautorem učebnice Pěstujeme lineární algebru (Karolinum 1995).

Jiné zájmy[editovat | editovat zdroj]

Často publikuje nejrůznější texty na webu, zejména na Neviditelném psu (a to jak popularizační články o vědě, tak o životě v Americe), je jedním z moderátorů usenetové diskusní skupiny sci.physics.strings. Je rovněž znám jako vášnivý účastník diskusí a flame warů pod články, v nichž propaguje konzervativní názory, politiku ODS a kritizuje poměry v ČR, levicovost a politickou korektnost; ostře odsoudil i stav české fyzikální výuky a vědy.[zdroj?]

Luboš Motl píše poezii pod pseudonymem Lumo. Následuje ukázka ze sbírky Hrozen Lumových veršů publikované na webu: "Pohled do okna// Jedno slunné pondělí/ okénko jsem otevřel./ Za ním úsměv nádherný/ zrakem svým jsem rázem zřel.// Stovky lidí otvírají/ denně okno průhledné,/ občas se v něm pousmějí/ tváře trošku pohledné. [...]" (Pramen: [1], 2008).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]