Kvantová gravitace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kvantová gravitace je soubor otázek ve fyzice, k jejichž vyřešení je třeba zahrnout jak správnou teorii gravitace, kterou je s velkou přesností obecná teorie relativity Alberta Einsteina, tak i kvantovou mechaniku. Typické jevy studované v kvantové gravitaci jsou výroba kvant gravitačních vln, gravitonů, jejich rozptyl, vyzařování černých děr a „kvantová pěna“, tedy kvantové fluktuace časoprostoru na nejkratších délkových měřítkách.[1]

Ukazuje se, že je velmi obtížné vytvořit teorii, která respektuje jak obecnou relativitu, tak kvantovou mechaniku. Zatím se nepodařilo vytvořit teorii gravitace, kde by byla možná renormalizace (viz vývoj kvantové teorie pole).[2] Mezi teorie, které jsou kandidátem na kvantovou teorii gravitace, patří například teorie superstrun, smyčková teorie gravitace, nebo nová teorie Nizozemce Erika Verlindeho nazvaná vynořivší se gravitace (anglicky Emergent Gravity).[3] Má také složité procesy, které vypadají jako časoprostorové fluktuace v okamžité chvíli. Jsou i podobné teorie, které dávají vodítka k tomu, že se černá díra může vypařit Hawkingovým zářením (radiace, která je u horizontu událostí, popírá mnoho fyzikálních událostí, které jsou zcela zřejmé).[1][4][5][6][zdroj?!]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Rudolf Mentzl: Mapa gravitačních teorií. www.aldebaran.cz [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. 
  2. LABORATORY, SLAC National Accelerator. SLAC theorist explains quantum gravity. phys.org [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Petr Kulhánek: Zvítězí Verlinde nad temnotou?. www.aldebaran.cz [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. 
  4. Petr Kulhánek: Gravitace III – Verlindovo pojetí gravitace. www.aldebaran.cz [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. 
  5. Petr Kulhánek: Existuje laboratorní analogie Hawkingova vypařování?. www.aldebaran.cz [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. 
  6. KÉHAR, Ota. Entropie černých děr a jejich vypařování. hvezdy.astro.cz [online]. Astronomia - astronomický server fakulty pedagogické ZČU, 2006-01-01 [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]