Ljudevit Selo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lipovec
Ljudevit Selo
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 140 m n. m.
Stát Chorvatsko Chorvatsko
župa Bjelovarsko-bilogorská župa
opčina Daruvar
Lipovec
Lipovec
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 253 (2001)
Etnické složení Chorvati, Češi
Náboženské složení katolíci
Správa
Telefonní předvolba +385 043
PSČ 43500 Daruvar
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ljudevit Selo je vesnice v chorvatské Slavonii, náležející k městu Daruvar, od něhož leží 2 km na západ. Tam je 253[1] obyvatel v 75[2] rodinných domácností. Češi tvoří 18,91%[3] obyvatel opčine Daruvar.

Vesnice se poprvé vzpomíná v nájemní smlouvě (Pachtvertrag) z 28. září 1863. Z této smlouvy vychází najevo, že hrabě Julius Janković pronajal část svého pozemku Václavu Vavřincovi, který do Slavonie přišel z Boukovic v Čechách. Za hraběte Jankoviće smlouvu podepsal správce Karel Ditz. Uvedený pozemek byl součástí "pole Lipovec" a patří k dědičnému panství Dolní Daruvar. Hrabě Janković zde 1862 plánoval založit kolonii, ve které chtěl usadit 25-30 rodin a poněvadž ji mínil darovat své choti Luise, byla do katastru zavedena jako "Luisendorf". Čeští přistěhovalci zde káceli lipový les a z dřevěného uhlí zásobovali jedinou sklárnu v této oblasti. Po založení Království Srbů, Chorvatů a Slovinců v roce 1918 byl název vesnice změněn na chorvatské jméno "Ljudevit Selo".

Dnešní obyvatelé však svou vesnici jmenují i nadále Lipovec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ljudevit Selo na německé Wikipedii.

  1. Population by sex and age, by settlements, Census 2001 – Republic of Croatia [online]. Croatian Bureau of Statistics, www.dzs.hr [cit. 2011-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Households by family composition and family households by number of members, Census 2001 – Republic of Croatia [online]. Croatian Bureau of Statistics, www.dzs.hr [cit. 2011-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Population by ethnicity, by towns/municipalities, Census 2001 – Republic of Croatia [online]. Croatian Bureau of Statistics, www.dzs.hr [cit. 2011-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Dotyčný "Pachtvertrag" se nachází v archivu redakce týdenníku Jednota, vycházejícího v Daruvaru.