Lisette Modelová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Lisette Model)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lisette Modelová
Narození 10. listopadu 1901
Vídeň
Úmrtí 30. března 1983 (ve věku 81 let)
New York
Příčina úmrtí onemocnění dýchacího systému
Povolání fotografka
Ocenění Guggenheimovo stipendium
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lisette Modelová (anglicky Lisette Model, 10. listopadu 1901, Vídeň30. března 1983, New York) byla americká fotografka rakouského původu.

Život a tvorba[editovat | editovat zdroj]

Lisette Modelová, rozená Elise Amelie Felicie Sternová, od roku 1903 Seybertová, začala studovat v roce 1920 teorii hudby u Arnolda Schönberga. Po smrti otce opustila roku 1926 se svou matkou a sestrou Vídeň a střídavě pobývala v Paříži a jižní Francii. V Paříži pokračovala ve studiu hudby, avšak kolem roku 1933 se od hudby zcela odvrátila a věnovala se fotografii.

Během jedné cesty do Nice se seznámila se svým budoucím manželem, malířem Evsou Modelem. V roce 1937 se stala žákyní surrealistické fotografky Florence Henriové.

Roku 1938 emigrovala se svým manželem do Spojených států. Tam se dostala do kontaktu s vlivnými osobnostmi, jako Alexej Brodovič, legendárním uměleckým ředitelem Harper's Bazaar, a fotografy Anselem Adamsem a Berenice Abbottovou. Lisette Modelová fotografovala newyorské hotely, bary a noční podniky v Lower East Side a v lázeňské části Coney Island.

Ke známým osobnostem, které portrétovala, patřili Frank Sinatra a Georges Simenon. V roce 1952 zahájila fotografickou sérii o jazzu. Kromě jiných fotografovala Louise Armstronga a Ellu Fitzgeraldovou. Od roku 1957 učila fotografii na New School for Social Research. Její nejznámější žákyní byla Diane Arbusová.

Je řazena k takzvané „Newyorské škole fotografie“, která s oblibou od 30. do 70. let dvacátého století využívala různé druhy neostrosti. Nebyla to instituce v pravém slova smyslu, ale šestnáct autorů (narozených od 1898-1934) žijících a tvořících v New York City. Jednalo se o fotografy, jejichž jména jsou dnes již legendami: Diane Arbus, Alexey Brodovitch, Ted Croner, Bruce Davidson, Don Donaghy, Louis Faurer, Richard Avedon, Sid Grossmann, William Klein, Saul Liter, Leon Levinstein, Helen Levitt, Robert Frank, David Vestal a Weegee.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lisette Model na německé Wikipedii.

  1. BRANČ, Jan. Neostrá fotografie na přelomu století, Bakalářská teoretická diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie [cit. 2009-03-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HLAVÁČ, Ľudovít. Dejiny fotografie. Martin: Osveta, 1987. (slovensky) 
  • MRÁZKOVÁ, Daniela. Příběh fotografie. Praha: Mladá fronta, 1985. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]