Letiště Madeira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na letiště z východu přes město Machico.

Mezinárodní letiště Madeira (portugalsky Aeroporto Internacional da Madeira, kód IATA: FNC, ICAO: LPMA) někdy nazývané Letiště Funchal, nebo Letiště Santa Catarina, se nachází na východě v okrese Santa Cruz, v blízkosti stejnojmenného města.

Profil letiště[editovat | editovat zdroj]

Přistávající Boeing.

Původní přistávací dráha, daná do provozu 8. července 1964, byla 1600 m dlouhá. Po letecké nehodě roku 1977 byla o 200 m prodloužena. Později byla s pomocí EU, nákladem 520 milionů Euro, prodloužena a 15. září 2000 byla tak dána do provozu dráha s asfaltovým povrchem o celkové délce 2777 a šířce 45 m umožňující provoz všech současných typů letadel. Dráha leží 59 m nad hladinou moře. Přistání je povoleno jen letadlům, jejichž piloti zde absolvovali školení a test. Přibližovací manévr totiž není jen klesáním v přímém směru, ale v jeho závěru je nutné se v malé výšce vyhnout části města Funchal. V prostoru letiště jsou trvalé turbulence a nebezpečí střetu s ptáky.[1]

Prodloužení dráhy je tvořeno železobetonovým mostem o délce 1020 m a šířce 180 m, je na něm i část odstavné plochy. Začíná nad strmým svahem a v počátcích stavby pokračovalo nad mořem. Je uloženo na 180 válcových sloupech. Některé z nich byly při zakládání stavby uloženy na dně v hloubce až 60 m, takže jejich celková výška je až 120 m.

Roku 2006 přes madeirské mezinárodní letiště prošlo více jak 2 360 000 cestujících. Cesta po dálnici do Funchalu zabere asi 15 minut.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Technické detaily letiště: http://worldaerodata.com/wad.cgi?id=PO57880&sch=LPMA

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]