Leonid Rogozov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leonid Rogozov
Narození 14. března 1934
Dauriya
Úmrtí 21. září 2000 (ve věku 66 let)
Petrohrad
Příčina úmrtí karcinom plic
Místo pohřbení hřbitov Kovaljovskoje kladbišče
Alma mater Saint Petersburg State Pediatric Medical University (do 1959)
Povolání lékař, chirurg a vysokoškolský učitel
Zaměstnavatel První Petrohradská státní lékařská univerzita I. P. Pavlova (1967–1979)
Ocenění Řád rudého praporu práce
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4192943
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leonid Ivanovič Rogozov (14. března 193421. září 2000) byl ruský chirurg, který je slavný tím, že sám sobě vyoperoval apendix. Stalo se tak 29. dubna 1961 v extrémních podmínkách stanice v Antarktidě.

Průběh operace[editovat | editovat zdroj]

Leonid Rogozov byl v roce 1961 jediným lékařem na polární sovětské stanici Novolazarevská v Antarktidě, která byla v důsledku zimních bouří zcela odříznutá od světa. V dubnu se u něj začaly projevovat příznaky akutní apendicitidy, kterou bylo bezpodmínečně nutné vyřešit operací. Vzhledem k nedostupnosti jiného řešení doktoru Rogozovovi nezbylo, než se – pouze za pomoci lokální anestezie – sám operovat. Během operace, která trvala půldruhé hodiny a během níž dvakrát omdlel, si apendix sám vyoperoval. Aby vůbec viděl na operační oblast, musel použít zrcátko.

Sovětská propaganda tento případ využila jako doklad toho, co všechno vydrží ruský člověk. V petrohradském Muzeu Arktidy a Antarktidy jsou vystaveny chirurgické nástroje, kterými Rogozov operaci provedl.[1]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Leonid Rogozov se po návratu z polární stanice podruhé oženil a to s českou lékařkou Marcelou (jejich svatba byla v lednu 1969 v Ledči nad Sázavou). Rozvedli se ale po 6 letech. Jejich synem je další uznávaný lékař, Vladislav Rogozov (* 1969), který působil na Klinice anesteziologie a resuscitace v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Nyní žije v britském Sheffieldu.[1] Jejich dcera Jelena Vojtková (* 1971) je uznávanou soukromou praktickou lékařkou a žije s rodinou v Ústí nad Labem.

Předchůdce[editovat | editovat zdroj]

Za prvního člověka v historii, který provedl podobnou operaci, je považován americký chirurg Evan O'Neill Kane (18611932). Ten sám sobě vyoperoval apendix v lokální anestezii 15. února 1921, zejména aby prokázal možnost záchrany pacientů nesnášejících celkovou anestezii.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]