Leknínotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLeknínotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Leknín Nymphaea elegans
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídanižší dvouděložné (Magnoliopsida)
Řádleknínotvaré (Nymphaeales)
Salisb. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leknínotvaré (Nymphaeales) je řád nižších dvouděložných rostlin. Zahrnuje celkem 3 čeledi výlučně vodních rostlin, kořenujících ve dně a kvetoucích většinou nápadnými květy, otevírajícími se nad hladinou. U většiny zástupců došlo adaptací na vodní prostředí k druhotné ztrátě pravých cév ve vodivých pletivech.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci všech tří čeledí jsou sladkovodní rostliny, kořenující ve dně. Listy jsou s výjimkou rodu Cabomba nečleněné, s ponořenou, plovoucí nebo vynořenou čepelí. Adaptace na vodní prostředí vedla ke zřejmě druhotné ztrátě podpůrných pletiv a pravých cév, které zůstávají zachovány pouze u čeledi Hydatellaceae. Květy jsou s výjimkou rodu Trithuria (Hydatellaceae) nápadné a rozvíjející se nad hladinou.[1][2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Řád Nymphaeales náleží spolu s řády Austrobaileyales a Amborellales do takzvané skupiny anita. Je to parafyletická skupina několika samostatných vývojových větví, stojících na samém základu stromu krytosemenných rostlin.[3]

Pojetí čeledí řádu Nymphaeales bylo v různých botanických systémech dosti různé. Cronquist odděloval od leknínovitých samostatnou čeleď Barclayaceae, Tachtadžjan navíc i Nupharaceae. Do příbuzenstva leknínovitých byly klasickými taxonomy včetně Dahlgrena řazeny i růžkatcovité (Ceratophyllaceae). Ve starších verzích systému APG (APG I, APG II) byla čeleď leknínovité pojata široce (včetně Cabombaceae) a ponechána nezařazená do řádu v rámci bazálních dvouděložných rostlin. Zajímavou historii má čeleď Hydatellaceae, která byla v klasické taxonomii i v systémech APG I a APG II řazena mezi jednoděložné rostliny.

Seznam čeledí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MÁRTONFI, P. Systematika cievnatých rastlín. Košice: Univ. P. J. Šafárika, 2003. ISBN 80-7097-508-3. (slovensky) 
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-07. (anglicky) 
  3. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]