Leinkupal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLeinkupal
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 136 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Krční a hřbetní obratle leinkupala
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Čeleď Diplodocidae
Podčeleď Diplodocinae
Rod Leinkupal
Binomické jméno
Leinkupal laticauda
Gallina et al., 2014
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leinkupal je rod dinosaura, objevený na území ArgentinaArgentiny (provincie Neuquén). Tento menší býložravý sauropod byl objeven v souvrství Bajada Colorada a žil tak na počátku období křídy, asi před 136 miliony let. Zkameněliny tohoto sauropoda byly objeveny v letech 20102012 a vědecky popsány na jaře roku 2014. Nejbližším příbuzným tohoto dinosaura je nejspíš geologicky starší africký rod Tornieria (souvrství Tendaguru).

Vzezření a velikost[editovat | editovat zdroj]

Leinkupal byl velmi malým zástupcem čeledi Diplodocidae, kam patří i skuteční obři – například rod Supersaurus nebo Amphicoelias. S délkou pouhých 9 metrů představuje Leinkupal jednoho z nejmenších známých zástupců čeledi. Byl rovněž štíhle stavěn a měl relativně dlouhý a úzký ocas, kterým se nejspíš bránil před dotírajícími teropody.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Leinkupal je vůbec prvním diplodocidem, objeveným v Jižní Americe. Zároveň je zdaleka nejmladším zástupcem této čeledi, jediným známým z období křídy (všechny ostatní dosud známé rody zřejmě vyhynuly ještě na konci jury, asi před 145 miliony let).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Gallina, P. A.; Apesteguía, S. N.; Haluza, A.; Canale, J. I. (2014). "A Diplodocid Sauropod Survivor from the Early Cretaceous of South America". PLoS ONE 9 (5): e97128. doi:10.1371/journal.pone.0097128.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]