Lee Ritenour

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lee Ritenour
Lee Ritenour
Lee Ritenour
Základní informace
Narození 11. ledna 1952 (67 let)
Hollywood
Žánry jazz
Povolání kytarista, hudební skladatel, jazzový hudebník, jazzový kytarista a hudební producent
Nástroje kytara
Vydavatelé Warner Bros. Records
Elektra Records
Epic Records
Web www.leeritenour.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lee Mack "Captain Fingers" Ritenour (*11. ledna 1952, Los Angeles) je mezinárodně uznávaný jazzový kytarista a skladatel. Svoji kariéru začal v šestnácti letech tím, že se podílel na jazzových sessionech a improvizacích. Podílel se na více než 3000 koncertech a nahrál 40 sólových alb. Mezi jeho celosvětově známé hity patří píseň "Is It You" z roku 1981. Je velmi zdatný univerzální hráč ovládající širokou škálu stylů, jeho hudbu ovlivnil také palcem hrající oktávotvý mág, kytarista Wes Montgomery, kterého velice obdivoval. Řada jeho alb, zejména v poslední době se přiklání spíše k popu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 11. ledna 1952 v Los Angeles v Kalifornii. Své první veřejné vystoupení absolvoval již v šestnácti letech s kapelou Mamas and the Papas. V 70. letech dvakrát vyhrál cenu "Guitar Player Magazines Best Studio Guitarist". Je znám hrou na červený Gibson ES-335 a Gibson L5. V roce 1976 vydal své první sólové album "First Course". Od té doby vydal přes 30 alb — přičemž 30. albem je "Rit's House" z roku 2002. Další z jeho významných děl je popové album "Rit", kde hostuje zpěvák Eric Tagg. Toto album obsahuje hity jako "It is You" nebo "Mr. Briefcase". V 90. letech byl jedním ze zakládajících členů skupiny Fourplay. Byl nominován na 17 krát na cenu Grammy, jednu vyhrál a umístil se na špičce mnoha kytarových žebříčků po celém světě.

Během své kariéry experimentoval s různými žánry. Často zapojoval prvky funku, popu, rocku, blues nebo brazilské hudby a jazzu. V 80. letech obdržel vlastní osobní model kytary Ibanez LR-10. Tuto kytaru je možné slyšet pouze na albu "Rit". V současnosti hraje na své kytary značky Gibson, se kterými hrál v 70. letech, a také na svůj nový osobní model taktéž od značky Gibson.