Leander Čech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Leander Čech
Leander Čech před r.1899
Leander Čech před r.1899
Narození27. února 1854
Cetoraz
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí27. července 1911 (ve věku 57 let)
Nové Město na Moravě
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníNové Město na Moravě
Povoláníspisovatel, historik, učitel, literární historik, literární kritik a literární teoretik
Oceněníčestné občanství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Busta v Novém Městě na Moravě

Leander Čech (27. února 1854 Cetoraz[1]27. července 1911[2] Nové Město na Moravě) byl český národní buditel, středoškolský profesor, literární historik, kritik a teoretik.

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

Tento významný představitel moravské literární kritiky a vědy se narodil v učitelské rodině v Cetorazi u Pacova. Už v dětských letech se s rodiči odstěhoval na Moravu, gymnázium absolvoval v Brně a pak přešel na vysokoškolská studia do Prahy. Jako vysokoškolák byl předsedou spolku Slavia, při němž založil filozofický odbor, působil i v Jednotě českých filologů. Po studiích působil jako profesor jazyků na reálce v Telči. Byl jedním z učitelů Otokara Březiny. Z Telče přešel jako ředitel na reálku do Nového Města na Moravě, kde působil od roku 1894 až do své smrti a s tímto místem je spojena převážná část jeho aktivit.

Stal se uznávaným kritikem v mnoha tehdejších listech, například to byly Světozor, Literární listy, Hlídka literární a Osvěta. Osvojil si moderní postupy od předních německých a francouzských teoretiků, především používal, tzv. estpsychologickou metodu, kterou brilantně předvedl v monografii o Karolině Světlé. Jeho práce předznamenala svým filozofický a sociologickým akcentem nástup moderní literární kritiky 90. let, představované především F. X. Šaldou a H. G. Schauerem. V roce 1886 byl jedním ze zakladatelů Národní jednoty pro jihozápadní Moravu, jejíž hlavní náplní bylo čelit germanizaci tohoto území a byla obdobou Národní jednoty pošumavské. Dodnes jsou ceněny jeho studie Literární směry v letech padesátých a Vítězslav Hálek. Značnou energii věnoval teoretickým otázkám pedagogiky.

Hrob Leandera Čecha na městském hřbitově v Novém Městě n. M.

Zemřel 27. července 1911 v Novém Městě na Moravě a byl pohřben na zdejším městském hřbitově.

Díla[editovat | editovat zdroj]

  • Karolina Světlá1907, monografie
  • Psychologie dramatických básní Hálkových1892
  • Malá slovesnost1905
  • Malá poetika

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matrika 15943, sn. 68 [online]. MZA [cit. 2022-10-10]. Dostupné online. 


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dějiny české literatury. 3., Literatura druhé poloviny devatenáctého století / Redaktor svazku Miloš Pohorský. 1. vyd. Praha: Československá akademie věd, 1961. 631 s. S. 556–557. 
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 10. sešit : Č–Čerma. Praha: Libri, 2008. 503–606 s. ISBN 978-80-7277-367-1. S. 556. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]