Leaellynasaura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Leaellynasaura
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 106 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce lélynasaury
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: Dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Cerapoda
Infrařád: Ornithopoda
Čeleď: Hypsilophodontidae
Rod: Leaellynasaura
Binomické jméno
Leaellynasaura amicagraphica
Rich a Rich, 1989
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leaellynasaura byl malý (asi 60-90 cm dlouhý), po zadních končetinách se pohybující býložravý dinosaurus, který žil zřejmě v menších skupinách na jihu dnešní Austrálie (lokalita Dinosaur Cove) zhruba před sto šesti miliony lety ve spodní křídě. Patří mezi několik dnes známých "polárních" dinosaurů.[1] Stavba kostní dřeně lelynasaury naznačuje, že rostla nepřetržitě a rychle. Kolísání teploty mezi sezónami nijak nezpomalovalo růst, proto se někteří vědci domnívají, že Leaellynasaura byl teplokrevný dinosaurus. Zdá se, že na lebce a mozkovně jsou zjistitelné stopy po adaptacích na chladné a temné období polární zimy (zvětšené optické laloky a očnice). Stavba kostní dřeně lelynasaury naznačuje, že rostla nepřetržitě a rychle. Dosud nebyla objevena žádná kompletní kostra tohoto dinosaura, je však znám podle mnoha izolovaných fragmentů. Podivné rodové jméno je poctou pro dceru objevitelů dinosaura, manželů Richových (oba jsou paleontologové).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.osel.cz/index.php?clanek=4247
  • Rich, T. and Rich, P. , 1988, “Polar dinosaurs and biotas of the Early Cretaceous of southeastern Australia”, National Geographic Research, 5(1) 1989, 15-53 (1988).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BROCHU, Christopher A.; LONG, John; MCHENRY, Colin; SCANLON, John D.; WILLIS, Paul. Encyklopedie Dinosauři. 1. vyd. Praha 3 : Svojtka & Co., 2004. 256 s. ISBN 80-7237-953-4.