Latinska ćuprija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Latinska ćuprija
Latinska ćuprija
Latinska ćuprija
Základní údaje
KontinentEvropa
StátyBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
MěstoSarajevo
Dopravapěší
PřesMiljacka
Souřadnice
Parametry
Materiálkámen
Mapa
Map
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Latinska ćuprija (česky Latinský most, původní název v časech Jugoslávie byl Principov Most) je historický most přes řeku Miljacka v Sarajevu. Patří mezi nejstarší mosty ve městě. V roce 2004 byl vyhlášen za kulturní památku.[1]

Poprvé je existence mostu zmíněna v zápisech z roku 1541[1], v období samotného vzniku Sarajeva. Tehdy to však ještě byl most dřevěný; kamenný je dochován až teprve z roku 1565. V letech 1739 a 1789 byl most poničen a musel být přestavěn jeden z jeho pilířů.[1] 15. listopadu 1791 byl most při velké povodni poškozen, a tak musel být rekonstruován. Opravy financoval místní obchodník Abdulláh-aga Briga. Most byl natolik poškozen, že byl uzavřen po celých šest let, než byly nalezeny prostředky na jeho obnovu.[1] Po obnově stavby byly na obou stranách mostu zřízeny prodejny se zbožím, z jejichž daní se umořovaly vysoké náklady na stavbu.

Od roku 1950 byl most kulturní památkou v rámci SR Bosny a Hercegoviny. Stejný status získal i po válce v 90. letech.

Most má čtyři oblouky a podpírají ho tři pevné pilíře spolu s kamennou stěnou na nábřeží. Je postaven tak, že pilíře se ve své horní části rozestupují do té míry, že je zde otevřený prostor. Most je pro Sarajevo jednou z nejvýznamnějších památek, a proto je i zobrazen na znaku a vlajce města.

28. června 1914 na staroměstské straně mostu u budovy knihovny spáchal Gavrilo Princip sarajevský atentát. V dobách Jugoslávie byl dokonce po něm pojmenován, původní název se vrátil po osamostatnění Bosny a Hercegoviny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Profil památky na stránkách bosenské vládní komise pro ochranu památek (bosensky). kons.gov.ba [online]. [cit. 2016-05-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]