Landhauska Dolní a Horní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Landhauska Dolní a Horní
Dolní Landhauska
Dolní Landhauska
Základní informace
Výstavba17. století
Přestavba19. století
Další majiteléjezuité, František Pachta z Rájova, Josef Lumbe, Jakub Wimmer, Moritz Gröbe
Poloha
AdresaHavlíčkovy sady, původní čp. 60 a 59, Praha 2 - Vinohrady, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky40215/1-1310 (PkMISSezObrWD) (součást památky Vila Grébovka s kuželnou a střelnicí a vila Dolní Landhauska)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Landhauska Dolní a Horní (Halířovský grunt, Pachtův dvůr) jsou budovy bývalé hospodářské usedlosti v Praze, které se nacházejí v Havlíčkových sadech. Dolní Landhauska stojí pod svahem na břehu Botiče, zbylé budovy Horní Landhausky se nacházejí u vchodu do parku z Rybalkovy ulice.[1] Dolní Landhauska je chráněna spolu s Havlíčkovými sady a Gröbovou vilou jako kulturní památka České republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Horní Landhauska

Obě sousedící usedlosti známé pod názvem „Halířovský grunt“ měly stejný osud. Byly postaveny nejpozději začátkem 17. století a po skončení třicetileté války je měli v držení jezuité. Sloužily jako letní venkovské domy „landhausky“ pro nemocné členy řádu z Prahy.

Stavení s polnostmi a vinicí měl v polovině 18. století v majetku Antonín Haniš z Greifenthalu, po něm usedlosti držel František Václav Pachta z Rájova. Majitelé se zde střídali, od Kašpara Vintra koupil dvůr „se všemi budovami, ovocnou i kuchyňskou zahradou, živým i mrtvým inventářem“ baron Jakub Wimmer. Po jeho smrti roku 1822 přešly obě Landhausky spolu s dalšími nemovitostmi do exekučního prodeje, kde je získal Josef Lumbe, pozdější dvorní rada, univerzitní profesor a ředitel pražské polytechniky. Lumbe zde dal postavit obytnou budovu a na části vinic a zahrad vybudoval sady.

Horní Landhauska

Roku 1870 koupil Horní Landhausku Moritz Gröbe, který posléze získal i Dolní Landhausku. Na vyvýšené terase na místě původního obytného domu Horní Landhausky čp. 59 postavil novou vilu. Z této horní usedlosti se dochovaly tři budovy s dvorem a zahrádkou. Jedna z těchto budov sloužila veřejným účelům, zbylé dvě byly obytné. Nebyly přestavovány a zachovaly si původní venkovský charakter.

Dolní Landhauska

Dolní Landhauska čp. 60 je dvoupatrová novorenesanční budova postavená roku 1871 na místě starší usedlosti. Zalomená opěrná zeď v její blízkosti má niky na křídlech a zaklenutá schodiště po stranách. Schodiště nesou terasu pod obnovenou vinicí. Vila stojí na břehu Botiče pod svahem a má bohatě zdobené průčelí. Při rekonstrukci roku 2007 získala novou střechu a fasádu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy: CPO evid. č. 3498-1, mapový list č. VI. Dostupné z WWW Archivováno 9. 1. 2017 na Wayback Machine.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 175-177.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]