Ladislav Bielik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ladislav Bielik
Narození28. května 1939
Levice
Úmrtí24. března 1984 (ve věku 44 let)
Budapešť
Povolánífotograf
OceněníŘád Ľudovíta Štúra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Výstava o srpnu 1968 na Šafárikově náměstí v Bratislavě s prezentací fotografií Ladislava Bielika, 2008
Fotografie Ladislava Bielika, který zachytil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Ladislav Bielik (28. května 1939, Levice24. března 1984, Vyšehradské vrchy, Maďarsko[1]) byl slovenský fotograf. Asi nejznámější je jeho snímek Muž s odhalenou hrudí, který pořídil v Bratislavě v srpnu 1968.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval chemickou průmyslovku. S fotografováním začal během práce ve Virologickém ústavu SAV. V roce 1965 nastoupil do sportovního týdeníku Štart a o rok později se stal fotoreportérem deníku Smena.

V roce 1968 se oženil s novinářkou Alicí Malou. Vrcholem jeho tvorby jsou fotografie z ulic Bratislavy, které učinil během prvních dnů intervence států Varšavské smlouvy, v srpnu 1968. Fotografie Muž s odhalenou hrudí byla v roce 1968 zařazena do výstavní kolekce World Press Photo a často je přirovnávána k fotografii Tank Man ([1]). Později byl tento snímek opakovaně vybírán do renomovaných souborů nejlepších fotografií 20. století.[2] V roce 1971 odešel z radekce Smeny do Štartu. Po roce 1975 musel, jako jedna z obětí normalizace, i z této redakce odejít. Důvodem byly právě fotografie z intervence. Živil se jako fotograf na volné noze. Jeho fotografie se sporadicky objevovaly v časopisech Start, Život, Slovenka a deníku Smena. Zahynul na jaře 1984 v Maďarsku během automobilových závodů při výkonu svého povolání.

Fotografie Ladislava Bielika náhodou objevil jeho mladší syn Peter: Všechny tyto fotografie, respektive jejich negativy, jsem našel v roce 1989, jako šestnáctiletý, ve starém omšelém kufru ve sklepě v paneláku, ve kterém bydlíme. Domnívám se, že je tam ukryl otec, který zřejmě nechtěl, aby je někdo zničil nebo je našli policisté. Stačilo opravdu jen velmi málo a celý tento vzácný dokument mohl být navždy ztracen. Kufr byl totiž značně napaden plísní a negativy samotné již také nesly stopy času. Dnes jsou naštěstí v dobré péči a na bezpečnějším místě.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Je držitelem Řádu Ľudovíta Štúra II. třídy, který získal in memoriam v roce 2003.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]