Léo Malet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Léo Malet
Rodné jménoLéon Malet
Narození7. března 1909
Montpellier
Úmrtí3. března 1996 (ve věku 86 let)
Châtillon
Místo pohřbeníPoložka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ83375957
Povoláníspisovatel, básník a scenárista
OceněníGrand prix de littérature policière
Cena černého humoru
Politická příslušnostInternationalist Workers Party
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Léo Malet, rozený Léon Mallet (7. března 1909 v Montpellier3. března 1996 v Châtillon-sous-Bagneux) byl francouzský spisovatel a básník, který se proslavil především svými detektivními romány s Nestorem Burmou. Při své tvorbě používal rovněž pseudonymy Frank Harding, Léo Latimer, Lionel Doucet, Jean de Selneuves, Noël Letam, Omer Refreger, Louis Refreger a společně se spisovateli Sergem Arcouëtem a Pierrem Ayraudem kolektivní pseudonym John-Silver Lee. Byl členem surrealistického hnutí a za své dílo obdržel ceny Grand prix de littérature policière (1948) a Prix Paul Féval (1984).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Léo Malet začal svou uměleckou dráhu jako kabaretiér na Montmartru v Paříži v roce 1925. Téhož roku se vrátil do Montpellier, kde jej ovlivnil básník André Colomer (1886-1931) a po svém novém příjezdu do Paříže se pohyboval v anarchistickém prostředí. Bydlel v ulici Rue de Tolbiac, kde se odehrává několik jeho pozdějších románů. Vystřídal několik příležitostných zaměstnání jako úředník, nádeník, příležitostný novinář, figurant ve filmu, kolportér, balič v nakladatelství Hachette aj. Pod různými pseudonymy psal detektivní romány.

V letech 1930-1949 psal surrealistickou poezii. Zapojil se aktivně jako jiní surrealisté do trockistické strany Parti ouvrier internationaliste (1936-1939).

V roce 1942 napsal svůj první román s detektivem Nestorem Burmou, který mu přinesl největší ohlas, Nádražní ulice 120 (120, rue de la Gare), takže následovala další pokračování.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V asi třiceti románech se vyskytuje soukromý detektiv Nestor Burma, jehož příběhy se odehrávají většinou v Paříži. V románové sérii Nové tajnosti pařížské (Nouveaux mystères de Paris) odkazující svým názvem na Tajnosti pařížské (Mystères de Paris) Eugèna Sua, se každá kniha odehrává v jiném pařížském obvodu.

K jeho další dílům patří trilogie románů La vie est dégueulasse (1947), Le soleil n'est pas pour nous (1949) a Sueur aux tripes (1969) a mnoho detektivních příběhů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Léo Malet na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]